(Видео) Пратеничка од Нов Зеланд снимена додека крадела облека, поднесе оставка

Пратеничка од Нов Зеланд поднесе оставка по повеќе обвинувања за кражба во продавница. Голриз Гахраман од Партијата на зелените, наводно три пати крадела од две продавници за облека. Поранешната адвокатка на ОН за човекови права влезе во историјата во 2017 година како прв бегалец во владата на Нов Зеланд. Рекла дека поради стрес почнала да се однесува „чудно“. „Изневерив многу …

Continue Reading

Израелците ги истражуваат тунелите на Хамас, се чини дека тие се многу поголеми отколку што се мислеше

Израелците продолжуваат да ги истражуваат тунелите што ги открија под Газа, пишува Њујорк Тајмс. Членовите на Хамас ги ископале тунелите за да бидат воено скривалиште. Според пресметките од декември, Израелците мислеле дека тунелите опфаќаат вкупно 400 квадратни километри, но сега веруваат дека тие би можеле да бидат многу поголеми. Еден од тунелите е доволно широк за да се вози автомобил …

Continue Reading

Во Крушево поради магла видливоста намалена до 50 метри

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на Попова Шапка и Маврово. Во Крушево поради појава на магла видливоста е намалена до 50 метри, извести АМСМ. Поради поставување на заштитна мрежа на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско, на ден 15.01.2024 год. ќе биде затворена за сообраќај во …

Continue Reading

Jazz Nova – прв концерт на Националниот џез оркестар

На 23 јануари, во просториите на Националната опера и балет, со почеток од 20 часот, својот прв концерт ќе го одржи Националниот џез оркестар. Со овој концерт, кој ќе претставува еден вид симбиоза на биг бенд творештвото на истакнати македонски џез автори од повеќе генерации, свечено ќе биде одбележан почетокот на концертната сезона на Оркестарот. За месеците кои следат, новата …

Continue Reading

Маријан Салзман ги открива трендовите за 2024 година: „На работ на надежта“

Во нејзиниот нов и долгоочекуван извештај „Трендови за 2024: На работ на надежта“, Маријан Салзман открива 24 трендови кои ќе го обликуваат светот во следната година. Специјалистот за трендови, Салзман, виш потпретседател за глобални комуникации во Philips Morris International, секоја година нуди план за движење кон иднината. Меѓу 24 трендови што ги предвидува за 2024, се издвојува врската што ги …

Continue Reading

Личните карти чиј рок не е истечен ќе продолжат да важат и по 12 февруари

Министерството за внатрешни работи како ресорно министерство надлежно за издавање на лични документи укажува дека Законот за личната карта не е изменет. „За таа цел, ги информираме граѓаните на Република Северна Македонија, дека ЛИЧНИТЕ КАРТИ со називот на државата „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ кои имаат важност, односно чиј рок не е истечен, продолжуваат ДА ВАЖАТ и по 12 февруари 2024 година“.

Continue Reading

Манчестер Сити ја избра Албанија

По примерот на бројните академии ширум светот, Манчестер Сити ќе отвори фудбалски центар за развој на таленти во Албанија, во Драч. Добра вест за Албанците соопшти премиерот на земјава, Еди Рама. Сити на тој начин ќе го прошири своето влијание на Балканот, бидејќи веќе има инсталирано свои академии во Англија, Шпанија, Франција, Италија, Белгија, САД, Австралија, Јапонија, Уругвај, Индија и …

Continue Reading

„Хајките на СДС не се забораваат, наместо ловење криминал, Кацарска судството водеше политички линч“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Русковска обвинителството и Кацарска судството со нов дебакл. Највисокиот суд во Стразбур одлучи дека поранешниот министер Спиро Ристовски незаконски бил држен во притвор за случајот 27ми април. Тоа значи дека биле повредени неговите права и незаконски, против правно бил лишен од слобода“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Целиот случај е правна камиказа и е граден врз политички мотиви, наместо правни аргументи. Овој …

Continue Reading

(Видео) „Непростливо“, „Се продаде“ – Надал на удар поради Саудиска Арабија

Рафаел Надал се најде на удар на западната јавност затоа што беше назначен за амбасадор на Тениската федерација на Саудиска Арабија. Во последниве години, Саудиска Арабија инвестира огромни суми пари за да донесе големи спортски настани на својата територија. Покрај милионите фудбалски трансфери кои беа „увертира“ за да биде домаќин на Светското првенство во 2034 година, Саудиска Арабија беше домаќин …

Continue Reading