ЕУ го санкционираше лидерот на Хамас

Земјите-членки на Европската унија денеска го додадоа политичкиот лидер на Хамас, Јахја Синвар, на листата на санкции како одговор на ненадејниот напад на групата врз Израел во октомври минатата година. Како резултат на таа одлука, неговите средства и други финансиски средства во земјите членки на ЕУ ќе бидат замрзнати, а на финансиските институции од ЕУ им е забрането да му …

Continue Reading

Саудијците градат стадион за СП на карпа висока 200 метри

Саудиска Арабија почнува да гради високотехнолошки стадион на врвот на карпа висока 200 метри над Ријад. Стадионот ќе биде изграден за потребите на Светското првенство во 2034 година, кое ќе се одржи во оваа блискоисточна земја. Стадионот ќе има капацитет од 45.000 седишта и ќе го носи името на принцот Мохамед бин Салман. Денеска беше претставен концептот на овој стадион. …

Continue Reading

Усвоена е Стратегија за човечки капитал на Република Северна Македонија 2024 – 2030

Владата, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, ја разгледа Информацијата за усвојување Стратегија за човечки капитал на Република Северна Македонија 2024 – 2030 година и ја усвои предложената Стратегија. Целта на Стратегијата е да помогне во подобрувањето на резултатите од човечкиот капитал во државата. Притоа, во фокус на Стратегијата се три клучни и меѓусебно поврзани подрачја: образованието, …

Continue Reading

Македонија со победа го заврши ЕП

Foto/ EPA Ракометната репрезентација на Македонија со победа го заврши настапот на Европското првенство. Во последноот коло, во А групата, Македонија ја победи Швајцарија со 29:27. Македонија ја предводеше голманот Томовски со 12 интервенции. Блескаше во првото полувреме, кога Македонија направи серија 6:0 и прв пат на натпреварот стекна предност од четири гола (10:6). Во нападот најефикасни беа Митев и …

Continue Reading

Владата предлага воведување стручна матура и влезен академски испит

Владата, на денешната седница, утврди текст на нов Предлог на закон за средно образование. Целта, според предлагачот, Министерството за образование, е да се овозможи унапредување на системот на средното образование, со што директно ќе се влијае на квалитетот на целокупниот систем на образование во државата. Учениците, како што е наведено во Образложението, во процесот на средното образование ќе се стекнат …

Continue Reading

Иницијатива за измени и дополнувања на Законот за рестриктивни мерки и други закони

Владата на Република Северна Македонија, на предлог на Министерството за надворешни работи, дискутираше околу предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за рестриктивни мерки и со консензус, едногласно, изрази политичка волја да се поднесе закон до Собранието на Република Северна Македонија, којшто ќе биде усогласен со македонското законодавство. Исто така, ќе бидат иницирани измени и на други закони, …

Continue Reading

Де Роси го наследи Мурињо на клупата на Рома

Живата легенда на Рома, Даниеле де Роси е назначен за нов тренер на тимот на местото на отпуштениот Жозе Мурињо. Де Роси потпиша договор со Рома до 30 јуни 2024 година, односно до крајот на тековната сезона. Тренерската кариера ја започна есента 2022 година во второлигашот СПАЛ, но не се прослави. Доби отказ во февруари 2023 година откако на 17 …

Continue Reading

Орбан: Доколку ЕУ не го прифати мојот предлог, ќе ја блокирам помошта за Украина

Помошта за Украина во борбата против руската инвазија не смее да му наштети на буџетот на Европската унија, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан. Унгарија се противи на ревизијата на буџетот на ЕУ за да се издвојат 50 милијарди евра за Киев и други задачи како што е миграцијата. Европските лидери ќе одржат самит на 1 февруари на кој ќе …

Continue Reading

Приведени двајца дилери на кокаин во Струмица, поднесена кривична пријава, изведени пред надлежен суд

Денеска Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против 30-годишниот Р.Р. од село Трпејца, општина Охрид и 39-годишниот Г.А. од Радовиш, поради постоење на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“, по член 215 од Кривичниот закон, извести МВР. „На 15.01.2024 година во …

Continue Reading