Жестока кавга меѓу претседателот и владата во Полска

Разрешувањето на полскиот државен обвинител Дариуш Барски не е легално, изјави денеска полскиот претседател Анджеј Дуда, што е ново продолжение во конфликтот меѓу шефот на државата и новата полска влада. Министерот за правда Адам Боднар доби задача да ја промени политиката на поранешната националистичка влада на партијата Право и Правда (ПиС), која, според критичарите, ја зголеми политичката контрола врз судството. …

Continue Reading

Вилдоса мора да и плати на Басконија 1.000.000 евра

Аргентинскиот кошаркар Лука Вилдоса ќе мора да и плати на Басконија еден милион евра, пресуди судот во Виторија. Причината е начинот на кој Вилдоса се врати во Евролигата, откако претходно еднострано го раскина договорот со Басконија за да земина во НБА лигата. Аргентинскиот кошаркар имал обврска да се врати во Басконија доколку ја напушти НБА лигата. Сепак тој ги прекрши …

Continue Reading

Маричиќ-Гир: Заедничката посветеност за евроинтеграција носи успех, како за државата така и за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со шефот на мисијата на Европската Унија Дејвид Гир, каде што ги нагласија клучните чекори направени кон пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, како и главните заеднички достигнувања на кои посветено работат на патот кон ЕУ . Вицепремиерот Маричиќ изрази благодарност за непроценливото вклучување и ангажман на амбасадорот за евроинтеграцијата …

Continue Reading

Македонската заедница во Австралија: Mакедонското знаме е забрането на „Австралија опен“

Македонската заедница во Австралија објави фотографија со забранети знамиња, каде што се наоѓа и македонското знаме. Знамето е забрането заедно со Израел, Русија, Белорусија, Палестина и Тајван, а засега не е позната причината на организаторот, јавува австралиското радио СБС на македонски. Забрането е и старото знаме со 16 краци од Кутлеш. Знамињата на Палестина и Израел се забранети поради војната, а руските и …

Continue Reading

Спектакл во првото коло на АО – Оже Алијасим во пет сета го победи Тим

Феликс Оже Алијасим и Доминик Тим одиграа спектакуларен меч во првото коло на Австралија опен. Победи Канѓанецот во пет сета и по пет часа игра. Феликс, инаку 30. на АТП листата, водеше со 2:0 (6:3, 7:5), но финалистот од 2020 година, Австриецот Тим, 92. на АТП листата, успеа да изедначи на 2:2 (5:7, 2:6). Во решавачкиот сет. Феликс направи брејк …

Continue Reading

Иран: Хутите ќе напаѓаат бродови додека трае геноцидот во Газа

Соединетите Држави не можат да повикуваат на воздржаност додека ја поддржуваат израелската војна во Газа, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи, повикувајќи на дипломатско решение за војната во енклавата. На заедничката прес-конференција со неговиот индиски колега во Техеран, Хосеин Амирабдолахиан ги повика американските власти „да не ги поврзуваат безбедносните и националните интереси на САД со судбината на паднатиот израелски …

Continue Reading

Американски брод погоден со проектил во Црвеното Море

Британската Агенција за поморски трговски операции (УКМТО) извести за нов сериозен инцидент во Црвеното Море. Како што наведе, товарниот брод бил погоден со проектил од воздух недалеку од јужниот пристанишен град Аден во Јемен. Американската морнарица потврди дека проектилите биле истрелани од јеменските Хути, а бродот е во сопственост на САД.   Од ноември, Хутите нападнаа трговски бродови во Црвеното …

Continue Reading

Сопственичка на пицерија во Италија на хомофоб му рекла дека повеќе не е добредојден, беше пронајдена мртва

Сопственичка на италијанска пицерија е пронајдена мртва, објави денеска новинската агенција АНСА. Телото на сопственичката на Ле Вињола во Сант Анџело Лодиџано, на северот на земјата, беше пронајдено вчера на брегот на реката во близина на нејзината пицерија. Таа се најде во центарот на вниманието по остар одговор на посетител кој се пожали во објава на интернет дека морал да …

Continue Reading

Дипломатски синдикат: Османи за конзул во Њујорк испраќа вработен во МНР кој нема дипломатско звање

Македонскиот дипломатски синдикат обвинува дека министерот Бујар Османи за конзул во Њујорк испраќа штотуку вработен во МНР кој нема дипломатско звање. „Еклатантен пример за непочитување на внатрешните регулативи е упатувањето на г-нот Мухаби Синани на местото Генерален конзул во Њујорк, истото она место на кое министерот Османи не успеа да ја упати во тоа време ТВ презентерката Бесмира Ејупи. Имено, …

Continue Reading