Вилдоса мора да и плати на Басконија 1.000.000 евра

Вилдоса-мора-да-и-плати-на-Басконија-1000000-евра.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАргентинскиот кошаркар Лука Вилдоса ќе мора да и плати на Басконија еден милион евра, пресуди судот во Виторија. Причината е начинот на кој Вилдоса се врати во Евролигата, откако претходно еднострано го раскина договорот со Басконија за да земина во НБА лигата.

Аргентинскиот кошаркар имал обврска да се врати во Басконија доколку ја напушти НБА лигата. Сепак тој ги прекрши договорот и лани и се приклучи на Црвена звезда,

Басконија, како што се наведува во соопштението, од Врховниот суд на Баскија ќе бара уште милион евра, согласно договорот.

Вилдоса потпиша договор со Њујорк Никс во мај 2021 година, но во октомври доби отказ. Успеа да одигра само два натпревари за Њујорк од летната лига.

Во април 2022 година, тој потпиша двегодишен договор со Милвоки Бакс и дебитираше за оваа франшиза во плејофот против Чикаго Булс.

Бакс го отпуштија во јули истата година, па Аргентинецот во октомври потпиша двегодишен договор со Црвена Звезда, за која настапуваше до минатото лето, кога се пресели во Панатинаикос.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK