Словенија го доби трилерот против Норвешка, Шведска се изнамачи со Холандија

Репрезентациите на Словенија, Шведска и Данска ги обезбедија првите позиции во своите групи и во главната фаза од Европското првенство носат по два бода.   Словенија со максимални шест бода ја освои групата Д. Во последното коло, во драматичен натпревар Словенците славеа над Норвешка со 28:27. Алекс Влах доминираше во победата на Словенија со седум гола, Благотиншек постигна пет, додека …

Continue Reading

ФИФА ги прогласи најдобрите, Меси пред Халанд и Мбапе

Foto/ EPA Во понеделник во Лондон беа доделени наградите на ФИФА, Бест на најдобрите фудбалери и тренери. Беа доделени и награди за фер-плеј и најдобар гол на годината, а традиционално беа избрани и најдобрите екипи во машка и женска конкуренција. Најдобар фудбалер за 2023 година во изборот на ФИФА е Лионел Меси. Во најтесна конкуренција покрај Аргентинецот беа и Ерлинг …

Continue Reading

Јемен: Ја предупредивме Америка за заканите на Хутите, но не’ игнорираше

САД беа предупредени за опасностите што Хутите ги претставуваа за Блискиот Исток пред војната на Израел со Хамас, но тие не направија ништо, изјави за NBC News потпретседателот на меѓународно признатата влада на Јемен. Генерал-мајор Ајдарус ал-Зубаиди рече дека се сретнал со американски и британски претставници на Генералното собрание на Обединетите нации во септември и ги информирал дека милитантната група …

Continue Reading

Двојка во Словенија доби четири бебиња по природен пат, лекарите велат: „Ова е чудо“

Чудо во Љубљана, рекоа лекарите за раѓањето на Матеј, Лука, Марко и Јован, со царски рез во 31. недела од бременоста. Мајката зачнала по природен пат, а можноста за раѓање на четворки, без да се помогне бременоста, е многу мала. Околу едно од 500 илјади раѓања, што последен пат се случило во Словенија пред околу 20 години, пишува „Данас.хр“. Родителите …

Continue Reading

Швајцарија се согласи да биде домаќин на мировниот самит на барање на Зеленски

Швајцарија денеска се согласи да биде домаќин на глобалниот мировен самит за Украина на барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Неутралната Швајцарија претходно дејствуваше како посредник за решавање на конфликтот и сега може да помогне да се најде решение за војната што започна со руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година. „На барање на украинскиот претседател, Швајцарија се …

Continue Reading

Левица: Зошто македонското знаме е забрането за пренос на „Aвстралија Oпен“ и зошто нема реакција од нашите власти

Македонската заедница во Австралија алармираше дека Македонското знаме е забрането за пренос преку камерите на тенискиот турнир Австралија Опен, покрај знамињата на Палестина, Израел, Русија, Белорусија и Тајван кои исто така се забранети. Зошто се уште нема реакција од нашето МНР и нашите амбасадори? , прашува Левица преку соопштение. „На овој престижен натпревар настапува и нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, …

Continue Reading

Убиени двајца заложници во Газа – Хамас го обвини Израел за нивната смрт

Хамас објави видео во кое наводно се прикажани телата на двајца заложници во Газа. Јоси Шараби и Итаи Свирски се појавија живи во видеото што групата го објави вчера. Во новото видео, третиот заложник, Ноа Аргамани, вели дека двајцата биле убиени поради израелските воздушни напади. Важно е да се нагласи дека Аргамани зборува како заложник и дека Хамас не обезбеди …

Continue Reading

(Видео) Бура во САД: морска пена покри речиси цел град

Големата бура што ги погоди САД минатата недела остави зад себе необична глетка – морска пена која ја покри речиси целата плажа Хемптон, популарно крајбрежно одморалиште во Њу Хемпшир. Невремето е доста честа појава на североисточниот брег на САД, но жителите сепак беа изненадени од оваа количина на морска пена. A major storm in the US has left behind an …

Continue Reading

Кој ќе ги снабдува домаќинствата со струја? – Пан Интертрејд обвинува за притисок, а не ги демантира информациите на медиумите дека има еден вработен

Во петокот беа отворени понудите на тендерот за универзален снабдувач, што го распиша Владата. На тендерот пристигнаа 3 понуди, односно ЕВН Македонија во конзорциум со ЕВН електро снабдување понудија маржа од 11,4 %, а истата понудена маржа пристигна и од ЕСМ продажба, додека конзорциумот составен од грчката ЕДС и Ман Интертрејд понудија 11,45 % маржа. Сега Владата треба да ги …

Continue Reading