(Видео) Милан лесно ја надигра Рома

Foto/ EPA Фудбалерите на Милан ја совладаа Рома на „Сан Сиро“ со резултат 3:1 во дербито од 20. коло во Серија А. Росонерите сега се на третото место во Серија А со 42 бода, два помалку од првопласираниот Интер. Од друга страна, Рома е на деветтото место со 29 освоени бодови. Милан многу подобро влезе во натпреварот и поведе веќе …

Continue Reading

Втор убедлив пораз на Македонија на ЕП

Foto/ EPA Македонија го доживеа и вториот пораз на Европското првенство во ракомет. Во Берлин, домаќинот на шампионатот Германија ја победи Македонија со 34:25. Со оваа победа Германија избори пласман во главната рунда, а Македонија ќе се обиде на 16 јануари со победа над Швајцарија да го освои третото место во групата. Натпреварот во Берлин, имаше сличен тек како и …

Continue Reading

Левица: Родителите на учениците од „Гоце Делчев“, „Идризово“ и „Дрма“ кои учат во ОУ „Његош” бараат организиран превоз со комбе

Ја известуваме јавноста дека советничката група на Левица во општина Гази Баба поднесе Барање за организиран бесплатен превоз за учениците од населените места: Гоце Делчев, Идризово и Дрма кои учат во ОУ „Његош”. По интервенција на градоначалникот Стефковски, барањето ниту не беше ставено на дневен ред, бидејќи, според него истото било незаконско! Дополнително, Стефковски со низа манипулации реагираше дека учениците …

Continue Reading

Се урна таван на ресторан за време на свадба во Италија: 64 повредени, младоженецот и невестата се хоспитализирани

Tаван на ресторан во италијанскиот град Пистои, гратче во областа Тоскана (Италија), се урна врз гостите за време на свадбена церемонија. Италијанските служби информираат дека повредени се најмалку 64 лица. Од нив петмина се хоспитализирани сo тешки повреди. Меѓу лицата хоспитализирани во болницата во Сан Јакопо се и младоженецот и невестата. Уривањето се случило во салата на првиот кат на …

Continue Reading

Хрватска и Шпанија ќе се борат за континенталното злато во ватерполо

Ватерполо репрезентациите на Хрватска и Шпанија ќе се борат за трофејот на Европското првенство. Шпанија во првото полуфинале ја победи Италија со 7:4. Овој меч беше реприза на дуелот за бронзениот медал од минатото првенство. Алваро Гранадос и Фелипе Пероне беа најзаслужни за триумфот во една ваква тешка партија со по два гола. Хрватите пред домашната публика ја победија Унгарија …

Continue Reading

(Видео) Јунајтед два пати водеа, Тотенхем освои бод на „Олд Трафорд“

Фудбалерите на Манчестер јунајтед и Тотенхем одиграа 2:2 на „Олд Трафорд“, во дербито на 21. коло во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ водеа двапати, со головите на Расмус Хојлунд и Маркус Рашфорд, но Тотенхем се враќаше во мечот преку преку Ришарлисон и Родриго Бентанкур. По овој натпревар Тотенхем е петти со 40 поени, Јунајтед има осум бода помалку на осмото место.

Continue Reading

Руски свештеник се соочува со протерување оти одбил да се моли за победа над Украина

Свештеник од Руската православна црква (РПЦ) се соочува со протерување од Црквата оти одбил да прочита молитва во која се моли Бог да ја води Русија до победа над Украина, пренесе „Гардијан“. „Свештеникот Акејсеј Умински треба да биде избришан од светите редови поради прекршување на неговата свештеничка заклетва“, се вели во одлуката на црковниот суд. Одлуката е одобрена и од …

Continue Reading

Силувачот кој ја држел во подрум својата ќерка 24 години и ѝ направи 7 деца е прогласен за безопасен, може од затвор да оди во старечки дом

Јозеф Фрицл (88), австрискиот силувач кој ја држел својата ќерка затворена во подрум 24 години и ѝ направил седум деца, наводно боледува од тешка деменција и тешко се движи. Тој е во затвор од 2009 година, но според новата психолошка проценка сега е безопасен. „Кронен Цајтунг“ објави дека судскиот психијатар Хајди Кастнер (61), која ја процени менталната состојба на Фрицл …

Continue Reading

(🔴Во живо) Лавата на Исланд гори сѐ пред себе, по улиците тече како река

Лавата изгоре неколку куќи во исландскиот град Гриндавик. На видеата се гледа дека се излеало на градските улици и стигнало до куќите кои веднаш се запалиле. Градоначалникот Фанар Јонасон ја нарече новата ерупција на вулканот „голем и сериозен шок“ за населението. – Ситуацијата не изгледа добро бидејќи е релативно краток пат лавата да стигне до градот – рече Јонасон. Шефот …

Continue Reading