Хрватска и Шпанија ќе се борат за континенталното злато во ватерполо

Хрватска-и-Шпанија-ќе-се-борат-за-континенталното-злато-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВатерполо репрезентациите на Хрватска и Шпанија ќе се борат за трофејот на Европското првенство.

Шпанија во првото полуфинале ја победи Италија со 7:4. Овој меч беше реприза на дуелот за бронзениот медал од минатото првенство.

Алваро Гранадос и Фелипе Пероне беа најзаслужни за триумфот во една ваква тешка партија со по два гола.

Хрватите пред домашната публика ја победија Унгарија со 11:8.

Најефикасен кај Хрватска беше Јерко Мариниќ Крагиќ со три гола, а Лорен Фатовиќ додаде два.

Кај Унгарците со по три гола најдобри беа Винс Вигвари и Адам Наѓ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK