Во Газа нарушена грижата за 10.000 болни од рак, тврди Хамас

Најголемата-болница-во-Газа-пред-целосен-колапс-три-бебиња-починаа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗдравствената грижа за 10.000 болни од рак е „нарушена“ во Газа поради „израелската агресија“, се наведува во соопштението на англискиот Телеграм канал на Хамас.

Објавата, исто така, тврди дека околу 150.000 пациенти со хронични заболувања исто така не се во можност да добијат третман, а на 50.000 бремени жени им е потребна помош.

„Здравствениот сектор во Газа е во состојба на целосен колапс под континуираната израелска агресија“, се вели во извештајот.

Болниците во Газа беа фокусна точка во конфликтот, при што речиси сите беа принудени да се затворат поради недостаток на електрична енергија и медицински материјали.

Израелските сили окупираа некои објекти, вклучувајќи ја и најголемата болница во регионот, тврдејќи дека Хамас ги користел за воени цели.

Милитантната група континуирано ги негираше обвинувањата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK