Пукање пред тетовската болница: две лица повредени

Две лица се ранети во вечерашното пукање пред тетовската болница. СВР Тетово информираше дека околу 18 часот и 5 минути е пријавено пукање пред влезот на Ургентен центар во тетовската Клиничка болница, при што две лица од тетовското село Гајре, се здобиле со прострелни рани. Служби на СВР Тетово и јавен обвинител се на лице место и се преземаат мерки …

Continue Reading

(Видео) Мицкоски овластен да ги одбере кадрите кои ќе бидат дел од техничката влада, Џафери нема да биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, рече Муцунски

2024 година за граѓаните на Македонија е година на промени, година во која ќе се ослободиме од криминалната власт на СДС и ДУИ и година во која ќе се донесат промените кои ги заслужува народот, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски по завршување на седниците на Централниот и Извршниот комитет на оваа партија. На вечерашната седница на ИК се донесоа …

Continue Reading

Еврејските студенти го тужеа Харвард: „Кампусот стана бастион на нескротливиот антисемитизам“

Еврејските студенти го тужеа Универзитетот Харвард затоа што дозволил нивниот кампус да стане „бастион на неконтролираниот антисемитизам“, тврдат тие. Харвард е обвинет дека селективно спроведува антидискриминаторска политика за да избегне заштита на еврејските студенти од вознемирување, со игнорирање на нивните молби за заштита и ангажирање професори кои поддржуваат насилство врз Евреите и шират антисемитска пропаганда. „Врз основа на искуството од …

Continue Reading

Спасовски и Фик од Вашингтон: МВР покажа исклучителна подготвеност во справување со сајбер заканите

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на работната посета на Вашингтон, Соединетите Американски Држави, оствари средба во Стејт Департментот со амбасадорот за сајберпростор и дигитална политика, Натаниел Фик. Потенцирајќи го ангажманот на МВР на Република Северна Македонија во развивањето и спроведувањето на силна дигитална политика и стратегии за сајбер безбедност како суштинско значење за заштита на нашите граѓани …

Continue Reading

(Видео) Ѓоковиќ играше тенис во инвалидска количка и направи шоу: ги натера Сабаленка и Циципас да го туркаат, публиката се смееше

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одлично се забавува пред почетокот на Австралија опен каде во првото коло ќе игра против некој квалификант. Ѓоковиќ беше во центарот на вниманието а заедно со него беа и Марија Сакари, Арина Сабаленка и Стефанос Циципас. Како и по обичај, Новак во Австралија, играше и тенис во инвалидска количка против Хит Дејвидсон, кој професионално се занимава …

Continue Reading

Тројца мажи уапсени во Белгија, планирале терористички напад во автобус

Белгиската полиција денеска уапси тројца мажи во автобус од Лил за Брисел, откако еден од патниците пријавил дека слушнал неколку луѓе во автобусот како зборуваат за планирање напад, објави белгиската новинска агенција ВРТ. Бергер, портпарол на федералната полиција, рече дека тие „веднаш сериозно го сфатиле повикот“ и дека „случајот се истражува“, но одби да даде повеќе детали за осомничените. Останатите …

Continue Reading

Samsung отвора „Galaxy Experience зони“ и ги поканува обожавателите во новата ера на Galaxy AI

Скопје, 11 јануари 2024 г. – Samsung Electronics Co., Ltd. го најави отворањето на нови „Galaxy Experience“ зони ширум светот за да прикаже како Galaxy AI овозможува нови начини за поврзување, создавање и забава. Зоните, кои се отвораат по настанот Galaxy Unpacked, на фановите ќе им ги донесат најновите иновации на Samsung во градовите како Бангкок, Барселона, Берлин, Дубаи, Лондон, …

Continue Reading

АЕТМ: Во првите 9 месеци од 2023 година потрошени 29.9 милјарди денари во е-трговија

Согласно најновите објавени податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба на Народната банка на Република Северна Македонија во периодот јануари-септември 2023 година, вкупната вредност на онлајн трансакциите реализирани во земјата и во странство со домашни и странски картички, изнесува 29.9 милијарди денари (3.3 милијарди денари просечно месечно) што претставува пораст од 18.2% во однос на истиот период …

Continue Reading

Д-р Митрев наполни 63 години, вработените му го честитаа роденденот и му посакаа да престане тортурата кон него и кон клиниката

Изненадување за 63 години од вработените на Клиниката за доктор Жан Митрев. Му посакаа да престане правната голгота која сѐ уште се води и да престане притисокот врз болницата. Роденденот беше одбележан во работна атмосфера, со заедничка желба да продолжат да го прават тоа што најдобро го умеат, да овозможуваат врвна здравствената нега за своите пациенти и да спасуваат животи. …

Continue Reading