„ЕКСПЕРТ ЗА РАКОМЕТ“ – Нова акција на „SPORT LIFE“ обложувалници

Од 10-ти до 28-ми јануари 2024 година, во обложувалниците „Sport Life“ ќе се одвива акцијата „ЕКСПЕРТ ЗА РАКОМЕТ“,  во знакот на европското ракометно првенство за мажи на ЕХФ – ЕУРО 2024. Сите оние кои ќе одиграат тикети со натпревари исклучиво од понудата за ракомет, приложени со и регистрирани на Sport Life клуб-картичката, и кои ќе имаат највисок вкупен коефициент на …

Continue Reading

Магла во Крушево, сообраќајот се одвива во зимски услови

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла до 50 метри има во Крушево. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15.11.2023 година започна законската обврска за задолжително поседување на …

Continue Reading

Пендаровски може да придонесе, но комуникацијата околу преспанскиот договор треба да оди преку МНР, велат од неговиот Кабинет

Претседателот Стево Пендаровски е подготвен да придонесе за да се пролонгира рокот за замена на личните документи, но комуникацијата околу преспанскиот договор треба да оди преку МНР, велат од неговиот Кабинет. „Преспанскиот договор е потпишан од министрите за надворешни работи, во име на владите на двете држави и размената на информации во таа смисла треба да се одвива во тие рамки. …

Continue Reading

Куќен притвор од 30 дена и привремено одземање на патните исправи за четворицата поврзани со инцидентот во М-НАВ

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, одржа седница во присуство на странките кои побараа јавна седница, а во однос на жалбите изјавени од Јавниот обвинител против решенија на судии од претходна постапка од 04.01.2024 година со кои на 4 лица им се определија мерки за претпазливост поврзани со случувањата во М-НАВ. Советот, како што се наведува во официјалното …

Continue Reading

Медведев со предупредување: Користевме се, освен нуклеарно оружје, но тоа може да се случи

Засега Русија не користела нуклеарно оружје во напад на непријателски цели на територијата на Украина, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев. „Користевме разни проектили со различни боеви глави, освен нуклеарни – засега“, предупредува Медведев. Сепак, тој на Телеграм додаде дека тоа може да се случи и доколку трета страна не ги почитува законите и државната …

Continue Reading

Левицата за случајот во Светиноколско: Одговорност за животот на работниците мора да има

Граѓаните уште еднаш беа потресени од веста за смртта на уште еден работник на работното место, велат од Левица во врска со случајот во Светиниколско. Потсетуваат дека изминатите два дена сите беа во исчекување на извештаите од надлежните инспекторати и државни органи кои правеа увид за несреќата, но според нив, од она што може да се заклучи од достапните информации …

Continue Reading

(Видео) Стојаноски: Власта бега од дебата за Законот за игри на среќа, имаат за цел да поделат лиценци на фирми блиски до Груби

Втор ден по ред претседателот на Комисијата за европски прашања, Арбр Адеми ја прекинува работата на Комисијата по 30 минути со шибицарски трик. Дава пауза од еден час, а потоа не продолжува со работа, спротивно на сите деловнички одредби, реагира пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски. Јавноста, вели тој, треба да знае дека сите процедури на оваа Комисија се носат по …

Continue Reading

Меџити: Потпишавме меморандум за соработка со Државниот завод за ревизија, ја унапредуваме соработката

Министерот за здравство Фатмир Меџити и главниот државен ревизор од Државниот завод за ревизија Максим Ацевски, денеска потпишаа меморандум за соработка со цел унапредување на меѓусебните односи во областите кои се од заеднички интерес за двете институции. Меџити истакнува дека потпишаниот меморандум за соработка предвидува редовна комуникација, соработка и размена на податоци од областа на здравството. „Со главниот државен ревизор …

Continue Reading

Украдено возило во Битола: подоцна било пронајдено и вратено на сопственикот

Возило кое било пријавено за украдено во Битола подоцна било пронајдено од полицијата. Имено, синоќа околу 22 часот полициски службеници од СВР Битола го пронајдоа патничкото моторно возило марка „Фиат добло“, за кое истиот ден во 17.20 часот сопственикот Д.И. (60) пријавил дека му било одземено. Возилото му е вратено на сопственикот, соопшти полицијата.

Continue Reading