Милик со хет-трик го однесе Јуве во полуфиналето

Фудбалерите на Јувентус изборија пласман во полуфиналето на Купот со убедливата победа над Фросиноне (4:0). Аркадиуш Милик веќе во првото полувреме го најави триумфот на „Старата дама“, на стартот од вториот дел го комплетираше хет-трикот, а младиот Кенан Јилдиз го постави конечниот резултат. Во 11. минута Милик од пенал му донесе водство на Јувентус, а тоа водство го удвои во …

Continue Reading

Норвешка ја растури Полска, Швеѓаните и Данците лесно со БиХ и Чешка

Foto/ EPA Ракометните репрезентации на Данска, Норвешка и Шведска остварија победи во првото коло на Европското првенство во Германија. Актуелните шампиони, репрезентативците на Шведска лесно ја совладаа Босна и Херцеговина со 29:20 во натпреварот од групата Е во Манхајм. Најзаслужни за триумфот беа Ване со девет гола, Сандел постигна пет, а Готфридсон четири. Кај БиХ најдобар беше Фаљиќ со четири …

Continue Reading

(Видео) Барселона ќе се бори за трофејот во Суперкупот на Шпанија

Фудбалерите на Барселона се пласираа во финалето на шпанскиот Суперкуп, со победата од 2:0 над Осасуна. Головите во Ријад ги постигнаа Роберт Левандовски во 59. минута и Ламин Џамал во третата минута од судиското надополнување на времето во вториот дел. Барселона не блескаше и на овој натпревар, но максимално ја искористи лошата форма и дефанзивната определба на Осасуна. За трофејот, …

Continue Reading

„Јас не го направив тоа“: Мајка го убила бебето во Грција, го претепала со тупаници пред ќерките

37-годишна мајка го убила своето 6-месечно бебе во Макрохори, Иматија, Грција. Таа го тепала детето со тупаници и со шише пред нејзините две малолетни девојчиња, на возраст од 6 и 7 години. Девојчињата кои потекнуваат од првиот брак биле тие кои ги алармирале бабата и дедото на несреќното дете, да побрзаат. Кога бабите и дедовците пристигнале дома, го нашле детето …

Continue Reading

Д-р Лазаров: Од пациенти да бараш и земаш пари и да ги условуваш е крајна мизерија, и тоа во државна болница со државни ресурси, сопственост на сите нас

Од пациенти да бараш и земаш пари и да ги условуваш е крајна мизерија, и тоа во државна болница со државни ресурси, сопственост на сите нас. И око да не ти трепнуе уште чалам со парите крадени, балканска психопатологија. А и на вас пациенти што им давате пари, исто срам да ви е, каде да иде тој што нема? За …

Continue Reading

Руски војници: Заробивме полски платеник, вели дека Украинците го оставиле да умре

Ранет полски платеник, кој се борел на страната на украинската војска и бил заробен од руски војници во областа Керсон, повеќе не сака да има работа со украинските вооружени сили, тврди прорускиот гувернер на регионот Владимир Салдо. „Поранешниот полски платеник кој беше заробен од нашите војници кај Кринки вели дека повеќе не сака да се занимава со украинските вооружени сили. …

Continue Reading

Нетанјаху: Се бориме против терористите, не сме извршиле геноцид

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека лицемерието и лагите се претставени пред највисокиот суд на ОН, додавајќи дека обвинувањето на Јужна Африка против Израел за геноцидот во Газа може да се случи само во свет превртен наопаку. „Ние се бориме против терористите, се бориме против лагите“, рече Нетанјаху, пренесе Ројтерс. Според него, денес Израел видел дека светот е превртен …

Continue Reading

Европската демократска партија избра членови на Централното претседателство

Европската Демократска Партија одржа седница на Централното собрание на кое ги избра членовите на Централното претседателство и другите раководни тела на партијата. За потпретседатели на партијата се избрани Бастри Бајрами и Фатри Салиу, а за генерален секретар Алтрим Мамути. На истиот состанок за организационен секретар е избран Илбер Сејфедини, а за секретар за односи со јавноста Лиридон Усеини кој истовремено …

Continue Reading

Тримесечно бебе од Италија во тешка состојба, во крвта му бил пронајден кокаин

Тримесечното бебе, по потекло од Салерно, Италија, наводно било позитивно на кокаин и моментално е во критична состојба на одделението за интензивна нега. Бебето е хоспитализирано во детската болница Сантобоно во Неапол, а според локалните медиуми, детето било пренесено со хеликоптер од болницата „Руџи д’Арагона“ во Салерно. Момчето било хоспитализирано и веднаш префрлено на интензивна нега, каде што се наоѓа …

Continue Reading