Посебен режим на сообраќај во Скопје од вторник до сабота

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека во периодот од 09 до 13.01.2024 (од вторник до сабота), поради официјална посета на  делегација предводена од Н.Е. Абдулах Бин Мухамед АлШеикх, претседател на Собранието на Кралството Саудиска Арабија – Меџлиси Ал Шура, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот. Со посебниот режим кој ќе го спроведе …

Continue Reading

Калајџиќ се врати во Бундес лигата

Фудбалскиот клуб Ајнтрахт од Франкфурт во своите редови го донесе Саша Калајџиќ. Австрискиот фудбалер со српско потекло на тој начин се врати во Бундеслигата каде блескаше во дресот на Штутгарт. Напаѓачот имаше многу проблеми во Вулверхемптон, каде што имаше проблеми со повредите. Калајџиќ се рехабилитираше од повредите, но не успеа да избори место во стартниот состав покрај Бразилецот, Матеус Куња …

Continue Reading

Поттик за српските олимпијци, награда од 200.000 евра за златен медал

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека српските олимпијци кои ќе бидат успешни во Париз ќе бидат богато наградени.е Вучиќ во утринската програма на ТВ Пинк. „Ќе имаме посебна седница на која ќе се занимаваме со Олимпијадата во Париз. Ќе дадеме дополнителни пари и дополнителни стимулации, златниот медал ќе биде награден со 200.000 евра“, рече српскиот претседател. „Да инвестираме пари …

Continue Reading

ЕУ има потреба од своја армија, вели шефот на италијанската дипломатија

Европската унија треба да формира своја комбинирана армија која би можела да учествува во мировните дејствија и спречувањето на конфликти, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани. Тој во интервју за италијанскиот весник „Ла Стампа“ рече дека посилната европска соработка во одбраната е приоритет на партијата Форца Италија што ја предводи. „Ако сакаме да бидеме чувари на мирот во …

Continue Reading

Северна Кореја повторно гранатираше долж границата, моќната сестра на Ким се закани со напад

Северна Кореја веднаш ќе почне воен напад како одговор на секоја провокација, изјави денеска Ким Јо Јонг, моќната сестра на Ким Џонг-ун. Забелешките доаѓаат откако војската на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала повеќе од 60 артилериски проектили денеска и повеќе од 200 вчера во близина на нивната спорна поморска граница. Северна Кореја денеска повторно пукаше, објави јужнокорејската новинска …

Continue Reading

Спасовски: Божик е време на победата на светлината над темината и на нови почетоци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски упати честитка по повод Божик – Рождество Христово „Дозволете во свое и во име на МВР да ви го честитам големиот христијански празник Божик – Рождество Христово, со желби за добро здравје и просперитет. Во овие свети денови, кога православниот свет го прославува раѓањето на спасителот Исус Христос, се потсетуваме на неизмерната љубов која …

Continue Reading

Со „мерцедес“ прегазена жена во Струга, се здобила со тешки повреди

Вчера во Струга, на кружниот тек од улицата ЈНА со Маркс Енгелсова, патничко возило „мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од Д.Џ.(46) од Струга, удрило во пешакот З.Н.(62) од Струга. Во несреќата З.Н. се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Специјалната болница „Св.Еразмо“ во Охрид. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Струга.

Continue Reading

(Видео) Ковачевски за Божиќ во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид

Премиерот Димитар Ковачевски, присуствуваше на Божиќната служба во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, во чест на празникот Христово раѓање – Божиќ, а со којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј. Ковачевски поразговара со верниците, како и со претставниците на МПЦ-ОА и им посака добро здравје, спокој и радост. Споделени беа и очекувања да се продолжи по патот на перспективите. Големиот христијански празник …

Continue Reading

Мицкоски: Ако се случеше упад во контролата за летање во Вашингтон или Берлин, бандитите ќе беа уапсени или ликвидирани

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментираше упадот и физичкиот напад во Македонската навигација. Одговарајќи на новинарски прашања по божиќната литургија во соборниот храм, Мицкоски рече дека ако тоа се случело на аеродромите во Вашингтон, Париз или Берлин, бандидите ќе биле веднаш упасени или ликвидирани. Мицкоски почетокот на годината го оцени како скандалозен, коментирајќи дека секојдневните скандали кулминирале со …

Continue Reading