САД отфрлија можност за иселување на Палестинците од Газа

САД соопштија дека ги „отфрлаат“ коментарите на израелските министри кои се залагаат за враќање на еврејските доселеници во Газа, по актуелната војна, како и за „охрабрување“ на палестинското население да емигрира. – САД ги отфрлаат неодамнешните изјави на израелските министри Безалел Смотрич и Итамар Бен Гвир кои се залагаат за преселување на Палестинците надвор од Газа, рече портпаролот на Стејт …

Continue Reading

(Видео) Дунав се излеа кај Нови Сад, потопи неколку населени места

Во Нови Сад е забележано значително зголемување на водостојот на Дунав, што не е вообичаено за овој период од годината. Реката се излеа во близина на овој град и потопи неколку населби во близина на водата. Поради високиот водостој на Дунав поплавени се селото Камењар 1, новосадската плажа Штранд и Рибарско осигурување попознато како Рибарац.   View this post on …

Continue Reading

Во Шпанија бројот на мигранти е зголемен за 80% во однос на ланската година

Бројот на илегални мигранти кои влегле во Шпанија минатата година се зголемил за 82,1 % во споредба со ланската година и достигна 56.852 лица, поради големиот број пристигнувања на Канарските Острови, покажуваат прелиминарните податоци од шпанското Министерство за внатрешни работи. Годишната бројка е највисока од 2018 година, кога во земјата пристигнаа 64.298 мигранти, која е една од главните порти кон …

Continue Reading

Се враќал од Златибор, а загинал на патот кон Чачак во тешка сообраќајка: автомобил удрил во дива свиња, па во автобус

Вукан К.(18) од Аранѓеловац загина во сообраќајна несреќа на главниот пат Чачак – Пожега, додека неговата девојка Ј.З. (17) се здобила со тешка повреда на рбетот, по што била пренесена на одделението за интензивна нега во Општата болница во Чачак. „Се здобила со сериозни повреди на ‘рбетот и е префрлена на одделот за интензивна нега. Нејзината здравствена состојба се следи“, …

Continue Reading

Нападнат воен комплекс во Колумбија: Еден војник убиен, 12 ранети, владата се сомнева во нарко картел

Еден војник загина, а 12 се ранети во напад со експлозивна направа врз воена единица во западна Колумбија, а армијата на земјата тврди дека сторителот е озлогласениот нарко-картел на Заливскиот клан. Нападот се случил рано утринава во воен комплекс во локалната самоуправа Турбо, на околу 48 километри северозападно од Богота, главниот град на Колумбија, соопшти Министерството за одбрана на земјата, …

Continue Reading

Бесплатни бањи за повеќе од 21.000 пензионери во Србија

Управниот одбор на Републичкиот фонд за пензиско и инвалидско осигурување (ПИО) Србија донесе одлука за трошоците за рехабилитација на пензионерите. Фондот соопшти дека во финансискиот план за оваа година за социјалниот стандард на пензионерите се планирани 1,24 милијарди динари, што е за 77 отсто повеќе во однос на претходната година, бидејќи со измените на Законот за пензионерите е предвидено од …

Continue Reading

Мицкоски: Пред еден месец јавно предупредив за можноста за пропаѓање на тендерот за Чебрен, Владата нема ниту капацитет, ниту знаење за ваков проект

Пред еден месец предупредив на недоследности во тендерската постапка. Тогаш Владата и Бислимовски оркестрирано излегоа за да кажат дека нема ништо спорно и дека ни било криво за тоа што проектот ќе успеел. Но толку им е знаењето. Тогаш јавно кажав дека за жал Владата ниту има капацитет, ниту знаење, а ни визија за тоа да го направи, вели претседателот …

Continue Reading

Почина талентиранa 18-годишна каратистка во Винковци

На 18 години почина младата хрватска каратистка Ника Бркиќ од Винковци, Хрватска. Трагичната вест преку социјалните мрежи ја потврди Карате сојузот на Хрватска. „Со зборови тешко може да се изрази болката која ја чувствуваме поради загубата на нашата сакана Ника Бркиќ. Ника не беше само врвна каратистка, туку и личност која ширеше позитивна енергија околу себе. Ќе се сеќаваме на …

Continue Reading

Претрес во Чучер Сандево, пронајдена дрога

Oд страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога, по претходно добиена судска наредба, извршен е претрес во викенд куќа во Чучер Сандево, скопско, кај С.Н.. За време на претресот во објектот се затекнати и Х.С. и Г.Г.. При тоа, кај Г.Г. …

Continue Reading