(Видео) Дунав се излеа кај Нови Сад, потопи неколку населени места

Видео-Дунав-се-излеа-кај-Нови-Сад-потопи-неколку-населени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Нови Сад е забележано значително зголемување на водостојот на Дунав, што не е вообичаено за овој период од годината. Реката се излеа во близина на овој град и потопи неколку населби во близина на водата.

Поради високиот водостој на Дунав поплавени се селото Камењар 1, новосадската плажа Штранд и Рибарско осигурување попознато како Рибарац.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

„Викендерите и жителите од овој дел на Камењар пред Нова година почнаа да се иселуваат и подигаат работи, а водата уште тогаш почна да навлегува во најниските делови“, изјавија од Здружението на спортски риболовци и рибарската населба „Камењар“.

Оттаму додаваат дека на крајот на Камењар 3, превентивно биле поставени вреќи со песок, поради нискиот терен, за да се заштити населбата од таа страна.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK