Крадец влегол и претурал во детска градинка во Бутел

Денеска во 06.08 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Бутел за сега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата од детска градинка. Тој влегол внатре и извршил претурање и, според пријавеното како што соопшти полицијата не било одземено ништо. Надлежните информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Почина 67-годишен прилепчанец: му се слошило и со возилото излетал од патот

67-годишен маж починал откако му се слошило и со возилото што го управувал излетал од патот. Имено синоќа во 18.30 часот во СВР Битола, е пријавено дека на регионалниот пат Битола-Прилеп кај место викано Џаферица, на И.С.(67) од Прилеп, додека управувал патничко моторно возило марка „сузуки“ со прилепски регистарски ознаки, му се слошило и возилото излетало од патот. И.С. починал …

Continue Reading

Уште две пациентки со цистична фиброза примија „трикафта“

Во петокот уште две пациентки со цистична фиброза го примија лекот „трикафта“. Тие во моментот, како што информираат од Министерството за здравство, се наоѓаат на Клиниката за детски болести и нивната здравствена состојба е стабилна. Во новата година пациентите со цистична фиброза добиваат подобар квалитет на живот, се вели во објавата на „Фејсбук“. Според најавите на Министерството, во текот на …

Continue Reading

Лингард се враќа во Премиер лигата

Џеси Лингард се враќа во Премиер лигата. Според информациите на Островот, Лингард би можел да потпише краткорочен договор со Евертон, до крајот на сезоната. Лингард е без клуб од летото, откако Нотингем Форест не му понудија нов договор. Менаџерот на Евертон, Шон Дајч верува дека Лингард може да му помогне на неовиот тим до крајот на актуелната сезона, иако е …

Continue Reading

Османи: Честитки до Косово за визната либерализација

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи им го честиташе на косовските граѓани стапувањето во сила на визната либерализација. -Честитки до Косово за постигнувањето на визната либерализација со отворање на нови можности за патување и проширена соработка, промовирање на поголеми врски. Важно постигнување за напредокот и просперитетот на Косово, неговиот народ и за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, напиша Османи …

Continue Reading

Почина поранешниот шеф на Мосад кој го предупреди Израел дека се подготвува инвазија во 1973 година

Зви Замир, поранешниот директор на Мосад, чие предупредување дека Египет и Сирија планираат да го нападнат Израел во 1973 година, израелската влада го игнорираше, почина на 98-годишна возраст, јавува Ројтерс. Смртта на Замир беше објавена од Мосад, која тој ја водел од 1968 до 1974 година. Поранешниот воен генерал Замир стоел и зад израелските убиства на палестинските команданти одговорни за …

Continue Reading

Романецот од Џенова се сели во Тотенхем

Раду Драгушин (21) по шест месеци е подготвен да ја напушти Џенова. Џенова го откуши неговиот договор од Јувентус во летниот преоден рок за 5.500.000 евра. Италијанскиот трансфер инфлуенсер Фабрицио Романо, откри Драгушин кариерата ќе ја продолжи во Тотенхем. Англискиот клуб за Романецот ќе плати 25.000.000 евра. Романо наведува дека Драгушин веќе постигнал договор со Тотенхем околу платата и бонусите. …

Continue Reading

Трагедија која БиХ и Хрватска не ја забораваат: осум млади луѓе ги загубија животите на новогодишната прослава

1 јануари 2021 година засекогаш ќе остане во срцата на жителите на Посушје како ден на тага. На тој ден осум млади лица загинаа како последица од труење со јаглерод моноксид во викендица во Трибистово. Четири девојчиња и четири момчиња се отруле со јаглерод моноксид првиот ден од 2021 година во викендица во Трибистово, општина Посушје. Таа страшна трагедија ги …

Continue Reading

Експлозии и земјотрес во Њујорк, хеликоптери го надлетуваат градот

Пожарникарите од Њујорк иницираа протокол за одговор при итни случаи по извештаите за експлозии и тресење на земјата на островот Рузвелт рано наутро. Пожарникарите и полицијата биле повикани на блокот 580 на главната улица, јужно од мостот и трамвајот на островот Рузвелт, нешто пред 6 часот наутро по повеќе извештаи за мали експлозии и потреси, соопшти противпожарната служба. Потенцијални експлозии …

Continue Reading