(Видео) Расте бројот на загинати во земјотресот во Јапонија: „Водиме трка со времето“

Бројот на загинати во силниот земјотрес во Јапонија денеска се искачи на 57, јавува „Кјодо“. Неколку силни земјотреси, од кои најсилниот беше 7,6 степени според Рихтеровата скала, во понеделникот ја погодија јапонската префектура Ишикава, на брегот на Јапонското Море. Footage from the earthquake in Japan. Eerie pic.twitter.com/X6dGWqFA6X — Mossad Commentary (@MOSSADil) January 2, 2024 Сепак, спасувачките напори се отежнати поради …

Continue Reading

Беше „Кралица на патеките“: Почина Лесли Вотсон

Познатата британска маратонка Лесли Вотсон почина на 79-годишна возраст. Кон средината на декември била примена во болница поради згрутчување на крвта, а ноќта помеѓу 31 декември и 1 јануари ја загубила борбата за живот. „Повеќе би сакала да бидам спринтер, но бидејќи немам природен талент за тоа, маратонот ми е втора омилена дисциплина“, изјави еднаш таа. Забележа преку 60 победи …

Continue Reading

(Видео) Експлозија во јужен Бејрут: сомнежите се дека Израел го извршил нападот

Експлозија се случи во јужното предградие Дахије во Бејрут, потврдија за Ројтерс два безбедносни извори. Според неофицијални информации како што пренесува медиумот, четири лица загинале, а повеќе се повредени. BREAKING NEWS: Reports of a large explosion in Beirut, Lebanon. pic.twitter.com/RzVG5KWzxE — Karim Wafa Al-Hussaini (@DrKarimWafa) January 2, 2024 Предградието е познато како упориште на либанската вооружена група Хезболах, додава Ројтерс. …

Continue Reading

Рекордно ниски температури во Шведска и Финска: измерени минус 40 степени

Во Финска и Шведска денеска се забележани најниските температури во текот на оваа зима од околу минус 40 степени Целзиусови. Во селото Никалуокти, населено со домородното население Лапонско население во северна Шведска, температурата утрово се спушти на минус 41,6 степени, јави шведската јавна телевизија СВТ. „Тоа е најниската температура измерена досега оваа зима, а времето ќе продолжи да биде прилично …

Continue Reading

(Видео) Лидерот на јужнокорејската опозиција опериран: тој е во свесна состојба

Лидерот на јужнокорејската опозициска Демократска партија, Ли Јае-Мјунг, кој беше прободен со нож во вратот за време на посетата на градот Бусан на југот на земјата, беше опериран, се опоравува на интензивна нега и е во свесна состојба. Портпаролот на партијата Квон Чил-сеунг изјави за новинарите дека Ли (59) бил опериран во Националната универзитетска болница во Сеул, каде што бил …

Continue Reading

Само 15 отсто од Израелците сакаат Нетанјаху да остане премиер по војната

Само 15 отсто од Израелците сакаат премиерот Бенјамин Нетанјаху да остане на чело на владата по завршувањето на војната со Хамас во Газа, иако многумина сè уште ја поддржуваат неговата стратегија да ги уништи милитантите на Хамас во палестинската енклава, покажува анкетата спроведена од Израелскиот институт за демократија (ИДИ), пренесува Ројтерс. Според истражувањето на ИДИ, 56 отсто од испитаниците сметаат …

Continue Reading

(Видео) Како за речиси 90 секунди се евакуирани речиси 400 патници од запалениот авион во Токио?

Сите 379 патници и членови на екипажот од авионот на „Japan Airlines“, кој се запали на аеродромот во Токио по падот, се евакуирани. Тие биле евакуирани за само 90 секунди пред пламенот да го зафати трупот на авионот, соопшти противпожарната служба. Иако драматичните снимки покажуваат како авионот се движи по пистата зафатен од пламен, сите во авионот се безбедно евакуирани. …

Continue Reading

Традиционален гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ на 12 и 13 јануари во Националната опера и балет

На 12 и 13 јануари 2024 со почеток во 20.00 часот ќе се одржи Традиционалниот Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2024. „Националната опера и балет го востанови овој концерт во 1995 година и низ годините потоа, тој стана препознатлив, популарен и еден од најпосетените настани кај нас. Традицијата ќе продолжи и оваа година, па така нашата верна публика …

Continue Reading

Ловџија со пушка повредил 39-годишен маж од Македонска Каменица

Вчера полициски службеници од Македонска Каменица го лишиле од слобода Д.С.(57) од Македонска Каменица. Тој според пријавеното, со ловечка пушка му нанел прострелни рани на Д.Ј.(39) од Македонска Каменица, додека бил на лов со повеќе лица во с.Пресека, кочанско. Според МВР, по документирање на случајот против Д.С. ќе биде поднесена кривична пријава.

Continue Reading