Беше „Кралица на патеките“: Почина Лесли Вотсон

Беше-„Кралица-на-патеките-Почина-Лесли-Вотсон.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПознатата британска маратонка Лесли Вотсон почина на 79-годишна возраст.

Кон средината на декември била примена во болница поради згрутчување на крвта, а ноќта помеѓу 31 декември и 1 јануари ја загубила борбата за живот.

„Повеќе би сакала да бидам спринтер, но бидејќи немам природен талент за тоа, маратонот ми е втора омилена дисциплина“, изјави еднаш таа.

Забележа преку 60 победи во кариерата, а остана запаметена по една од најлудите недели во историјата.

Лондонскиот маратон ја опиша како „кралица на патеката“ во 1981 година во официјалната програма на своето прво издание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK