Русија произведе дрон „контролиран со мислите“

Руската национална технолошка иницијатива (НТИ) објави дека научниците од компанијата „Неуроботикс“ поврзале дрон со невроинтерфејс, кој им овозможува на пилотите да контролираат беспилотни летала со своите мисли. „Руските научници го поврзаа дронот „Пионир мини“, кој го произведува компанијата „Геоскан“, со невроинтерфејсот „Неуро плеј“. „Неуро плеј“ им овозможува на пилотите да го контролираат дронот користејќи импулси испратени од мозокот на пилотот, …

Continue Reading

(Видео) Патници од запалениот авион во Јапонија: „Во кабината беше пекол, чадот печеше“

Денеска во Јапонија се урна патнички авион на „Јапонија ерлајнс“. Несреќата се случи на пистата на меѓународниот аеродром Токио-Ханеда во Токио, а сите патници и членови на екипажот потоа беа евакуирани, соопшти компанијата. Се верува дека авионот во кој имало 379 патници и членови на екипажот се запалил откако се судрил со авион на крајбрежната стража. Сите се евакуирани од …

Continue Reading

Трамп со предупредување доколку не се врати во Белата куќа: националната економија целосно ќе пропадне

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп предупреди дека националната економија целосно ќе пропадне доколку не се врати во Белата куќа следната година. Тој го опиша мрачното сценарио во објава на неговата платформа „Truth Social“ „Берзата е висока само затоа што луѓето очекуваат да победам на претседателските избори во 2024 година“, напиша Трамп со големи букви. „Ако не победам, моето предвидување е …

Continue Reading

(Видео) Вознемирувачки снимки од Јапонија: Стотици птици ја најавија катастрофата

Јапонија беше погодена од разорен земјотрес, а на социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледа необичното и вознемирено однесување на птиците кои го почуствувале земјотресот. Crows in Japan tried giving humans the warning pic.twitter.com/CUCLEVnZ5x — Nerdy 🅰🅳🅳🅸🅲🆃 (@Nerdy_Addict) January 1, 2024 Научниците сè уште не ја потврдиле способноста на животните да чувствуваат природни катастрофи, постојат индикации и многумина веруваат …

Continue Reading

Шефот на Хамас: Ќе ги ослободиме заложниците доколку Израел целосно ја прекине агресијата врз Палестина

Израелските заложници киднапирани од Хамас на 7 октомври и одведени во Газа ќе бидат ослободени само под „услови“ поставени од исламистичката група, потврди денеска во телевизиска порака шефот на Хамас, Исмаил Ханије. „Непријателските затвореници ќе бидат ослободени само според условите поставени од движењето на отпорот“, рече Ханије. Хамас пред повеќе од 80 дена киднапираше 250 луѓе, но 129 од нив …

Continue Reading

Ги кршеле стаклата на автобусот за да излезат-најмалку десетина повредени во тешка сообраќајка во Бугарија

Десетина грчки туристи се повредени денеска во тешка сообраќајна несреќа меѓу автобус и камион на патот Русе-Бјала. Патниците ги скршиле стаклата на автобусот. Никој не е сериозно повреден, пренесуваат бугарските медиуми. Во автобусот патувале 50 туристи од Грција кои ја дочекале Новата година во Букурешт. На кривина меѓу Волово и Борово, 36-годишниот романски возач удрил во страна на камион со …

Continue Reading

За една година, потрошени повеќе од 100.000 евра на шампањ во британскиот Дом на лордовите

Речиси 90.000 фунти или околу 103.751 евра беа потрошени за шампањ послужен во специјални прилики во Горниот дом на британскиот парламент, Домот на лордовите, минатата година. Ова е најголемата сума одвоена за оваа намена во последните пет години, пишува „Гардијан“. Детали за продажбата на вкупно 1.589 шишиња шампањ по цена од околу 56 фунти (околу 64,5 евра) за секое, добила …

Continue Reading

Семејна драма на Крит: Момче проголтало паричка на Нова година

Семејство на Крит доживеало вистинска драма откако четиригодишно момче проголтало паричка. Според локалните медиуми, родителите на момчето го однеле во болница неколку часа пред Новата 2024 година. Докторите прво направиле рендген, за да видат каде завршила паричката и виделе дека е заглавена во грлото. За среќа успеале да го извлечат, и момчето со семејството се вратило дома. Лекарите по интервенцијата …

Continue Reading

Колку време може да траат виното, пивото и жестоките пијалаци по отворањето

Сезоната на празници носи огромен број вина и алкохолни пијалаци, но многумина не се свесни колку долго може да траат по отворањето. Оние што повремено пијат алкохол ќе бидат воодушевени кога ќе откријат дека неотворено шише има неодреден рок на траење, а отвореното шише алкохол може да пие подолг период од она што претпоставувале. Од друга страна, виното и пивата …

Continue Reading