Неделен хороскоп: Првата недела од годината е совршена за организација и планирање

Неделна астролошка прогноза за периодот од 1 до 7 јануари 2024 година. Овен Работа: Почетокот на годината е полн со нови можности. Искористете го вашиот ентузијазам за да ги поставите темелите за успешни проекти. Љубов: Оваа недела е совршена за обновување на пријателствата и создавање нови емотивни врски. Здравје: Фокусирајте се на умереноста во новогодишните одлуки, особено кога станува збор …

Continue Reading

(Видео) Последици од разорниот земјотрес во Јапонија

Силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала предизвика големи штети на западниот брег на Јапонија, пришто едно лице загина, а се верува дека повеќе останале заробени под урнатините, пренесува The Japan Times. Снимките снимени со мобилни телефони и камери ја покажуваат разорната моќ на земјотресот и штетата што ја предизвикал. #JAPAN has been hit by a massive …

Continue Reading

Серија земјотреси во Турција: четири потреси во рок од еден час

Четири земјотреси денеска последователно ја погодија Турција. Првиот беше 1,5 степени по Рихтер, најслаб, а се случи околу 16 часот во источна Турција. По само шест минути тлото се затресе во централниот дел на земјата, според податоците на ЕМСЦ. Земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот дел на Турција, а веднаш потоа следеше уште еден …

Continue Reading

„Ербас“ со 179 патници за малку ќе се судрeл со друг авион

Поради грешка на персоналот на контролата на летање на францускиот аеродром во Бордо, за малку ќе се судреле два авиони, „Ербас 320“ на EasyJet и Robin DR400 на засега непозната компанија, но за среќа била избегната трагедија. Случајот што се случи на 29 декември го истражува Француската агенција за воздушен транспорт, која го опиша инцидентот како опасен, особено имајќи го …

Continue Reading

Аргентина планира да ja пензионира „десетката“

Фудбалскиот сојуз на Аргентина ќе ја повлече „десетката“ откако Лионел Меси ќе ја заврши кариерата во националниот тим. Историската одлука ја соопшти претседателот на здружението, Клаудио Тапија, иако не кажа кога тоа треба да се случи, ниту колку долго Меси ќе игра за Аргентина. „Кога ќе се збогува со репрезентацијата, никој во Аргентина повеќе нема да го носи тој број …

Continue Reading

Годината зад нас е најтоплата досега

Изминатата 2023 година беше најтоплата измерена досега. На глобално ниво, имаше пет најтопли месеци по ред – јуни, јули, август, септември и октомври, кои беа најтопли досега забележани. Минатата година во однос на просекот 1991-2020 година беше потопла за 1,7 степени целзиусови, а од просекот 1961-1990 кој се користи како референтен период за следење на климатските промени за повеќе од …

Continue Reading

(Видео) Детето плаче, а таткото ги држи ѕидовите додека се тресе куќата – снимка го прикажува хоророт во Јапонија

Застрашувачки снимки од семеен дом се појавија од Јапонија на кои се прикажани размерите на силните земјотреси кои денеска ја погодија земјата. Најмалку едно лице загина откако се урна зграда во Јапонија по серија силни потреси, а итно предупредување за цунами беше издадено откако земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер ја погоди префектурата Ишикава на првиот ден од …

Continue Reading

Малта го презеде претседавањето со ОБСЕ од Македонија: „Украина ќе остане приоритет“

Малта денеска од Македонија го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), а должноста претседавач ќе ја врши шефот на дипломатијата Јан Борг. Борг свечено ќе го преземе претседавањето со Малта на состанокот на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена на 25 јануари. „Иако е голема чест да го преземеме претседавањето со ОБСЕ за 2024 …

Continue Reading

Ланишек леташе до првото место во Гармиш

Словенецот Анже Ланишек ја оствари шестата победа во кариерата, откако во Гармиш го освои првото место на турнејата „Четири скокалници“. Ланишек победи со 295,8 поени и беше пред Јапонецот Рјоју Кобајаши (292,6) и Германецот Андреас Велингер (291,4). Ланишек беше прв и во квалификациите, во првата рунда тој прескокна 136 метри со 144,6 поени, додека во втората прескокна 137 метри со …

Continue Reading