(Видео) Спектакл на „Енфилд“, Ливерпул го победи Њукасл

Првиот ден од Новата година донесе фантастичен натпревар на „Енфилд“. Ливерпул го победи Њукасл со 4:2. Головите беа постигнати во второто полувреме.Исто така Салах не искористи пенал, ВАР поништи два гола, голманот на Њукасл, Дубравка имаше 11 интервенции. Мохамед Салах не реализираше пенал во 21.минута, Дубравка го одбрани неговиот удар, но тој му донесе предност на Ливерпул во 49.минута. За …

Continue Reading

Алфа Ромео Заубер сега е Стејк Ф1 тим

Поранешниот Формула 1 тим на Алфа Ромео официјално има ново име и лиценца до 2025 година. Од 1 јануари, Алфа Ромео е „Стејк Ф1 тим“. Целосното име на тимот всушност е „Стејк Ф1 тим Кик Заубер“, но ќе се користи скратена верзија. Тимот мораше да најде ново име за следните две години по истекот на договорот со Алфа Ромео, во …

Continue Reading

Рекордни 65.000 луѓе учествуваа во новогодишното капење во морето во Холандија

Повеќе од 65.000 луѓе денеска учествуваа во традиционалното новогодишно капење во морето во Холандија, а повеќе од 10.000 луѓе скокнаа во водите од плажа во областа Шевенинген во Хаг. Како што објави порталот NL Times, бројката од 65.000 луѓе претставува нов рекорд, а луѓето скокнале во морето од 163 локации во Холандија. Претходниот 1 јануари околу 50.000 луѓе учествувале на …

Continue Reading

Загина 35-годишен охриѓанец

Денес во 18.35 часот, во СВР Охрид пријавено е дека, медицинска екипа со возило на Итната медицинска помош, од охридското село Долно Лакочереј транспортира лице кое, и покрај обидите за реанимација, не давало знаци на живот. Од преземените мерки констатирано е дека се работи за Н.С.(35) од истото село, кое, според членови на неговото семејство, се здобило со повреди при …

Continue Reading

Се фотографираше без гаќи: Се’ уште не е решена мистеријата за најпровокативната слика од тенисот

Веројатно најпознатата, но и најпровокативната фотографија од тенискиот терен е создадена во 1977 година. Иако поминаа 47 години од тогаш, деталите не се познати ниту речиси половина век подоцна. А за да биде работата уште покомплицирана, придонесе постојаното и наизменично лажење на оние кои учествуваа во процесот на нејзиното создавање. Или барем постои верување дека учествувале. На таа фотографија, девојка …

Continue Reading

(Видео) Над 100 земјотреси во последните 12 часа во Јапонија, четири лица загинаа

Во последните 12 часа во Јапонија се регистрирани повеќе од 100 земјотреси, покажуваат податоците на Јапонската метеоролошка служба. Земјотресите почнаа во 7 часот и 10 минути по локално време, а беа со магнитуда од 2,9 до 7,6 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на повеќето земјотреси бил во близина на Ното во Ишикава. Според последните информации загинаа четири лица. Десетици згради …

Continue Reading

Израелски министер: Војната е можност да се поттикне миграцијата од Газа

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска ја изрази својата поддршка за раселувањето на Палестинците од Појасот Газа во странство, велејќи дека војната претставува „можност да се фокусираaт на поттикнување на миграцијата на жителите“ на палестинската територија. Тој на состанокот на неговата ултрадесничарска партија рече дека таквата политика ќе овозможи враќање на жителите во израелските погранични области и …

Continue Reading

Близначки се родија во различна година во Хрватска

Близначки во сплитското породилиште се родени во различни години – постарата е родена во последните минути од 2023 година, а помалата во првата минута од Новата година и е првото бебе родено во 2024 година во Хрватска, пренесува „Хина“. Шефот на Одделот за перинатологија во КБЦ Сплит, Дамир Рохе изјави дека ова е необична ситуација во која девојчињата близначки ќе …

Continue Reading

Маж најден мртов во Кучевиште

Седумдесет и двегодишен маж бил најден починат во домот во Кучевиште. Случајот бил пријавен два часа по полноќ. „Денеска (01.01.2024) во 02.24 часот во СВР Скопје било пријавено дека во домот во с.Кучевиште бил пронајден починат Б.С.(72)“, објави МВР. Од страна на Итната медицинска помош. констатирана била смрт, а телото било предадено за обдукција.

Continue Reading