Путин имаше новогодишно обраќање сосема поинаку од минатата година

Путин-имаше-новогодишно-обраќање-сосема-поинаку-од-минатата-година.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин, кој ќе се кандидира на изборите во март, во денешното новогодишно обраќање само попатно се осврна на војната во Украина, поздравувајќи ги своите војници како херои, но најмногу нагласувајќи го единството и заедничката одлучност.

Претходно снименото обраќање, кое се емитува нешто пред полноќ во сите единаесет временски зони во Русија, е чист контраст со минатогодишното кога Путин застана зад војниците и ги повика граѓаните да се жртвуваат во, како што рече, борбата за опстанок.

„До сите кои се на борбени позиции и во првите редови во борбата за вистина и правда: Вие сте нашите херои, нашите срца се со вас. Горди сме на вас, се восхитуваме на вашата храброст“, рече Путин, овој пат традиционално под ѕидовите на Кремљ.

Украина не беше спомената ниту експлицитно, ниту под терминот „специјални воени операции“, како што Путин ја нарекува војната што ја започна во февруари 2022 година со испраќање на руските вооружени сили во Украина. Со сузбивање на сите значајни опозициски сили и секое политичко несогласување, извесно е дека 71-годишникот ќе победи на изборите и ќе ги продолжи своите 24 години на власт.

Сепак, во последниве месеци, кога војната во голема мера се претвори во ќорсокак, тој ги ублажи своите претходно бурни, националистички пораки за Украина и повеќе се сврте кон економијата и инфлацијата, прашања кои се поважни за гласачите.

„Не еднаш докажавме дека можеме да ги решиме најтешките проблеми и никогаш нема да отстапиме, бидејќи нема сила што може да не раздели“, рече тој. Путин ги претстави Русија и нејзиниот народ како обединети, полни со поддршка и „цврсти во одбраната на националните интереси, нашите слободи и безбедност, нашите вредности“.

„Работејќи на општото добро го обедини општеството. Ние сме обединети во нашите мисли, работа и борба, во работни денови и празници, покажувајќи ги најважните вредности на рускиот народ – солидарност, милост, храброст“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK