(Видео) Почина поранешен НБА кошаркар, ќе остане запаметен како легенда и шампион

Ерик Скот Монтрос, поранешен НБА кошаркар, почина на 53-годишна возраст по повеќемесечна борба со ракот. With heavy hearts we bring you this update from the family of Eric Montross. Rest in peace Big E. 🔗: https://t.co/EgOjPTSh2B pic.twitter.com/V3TgxZDWPm — Carolina Basketball (@UNC_Basketball) December 18, 2023 Монтрос ќе остане запаметен како легенда на Северна Каролина, со која стана NCAA шампион во 1993 …

Continue Reading

(Видео) Родители во САД ги оставиле децата сами дома, избувнал пожар, пет деца загинаа

Во саботата околу 17 часот избувна пожар во куќа во Аризона, во близина на границата со Невада, при што загинаа пет деца. Кога пламенот ја зафатил зградата во градот Булхед, децата биле сами дома и не можеле да избегаат. Полицијата не ги објави имињата на жртвите, само нивната возраст. Настрадаа деца на возраст од 2, 4, 5, 11 и 13 …

Continue Reading

Израел: Постепено ќе преминеме во нова фаза од војната во Газа, ќе ги враќаме луѓето на север

Израел постепено ќе премине во нова фаза од своите операции во Газа, при што локалното население прво ќе може да се врати на север од крајбрежниот појас, изјави израелскиот министер за одбрана. „Можам да ви кажам дека наскоро ќе можеме да направиме разлика помеѓу различните области на Газа“, рече израелскиот министер за одбрана Јоав Галант за време на заедничката прес-конференција …

Continue Reading

Мицкоски: Мојот став е ВМРО-ДПМНЕ да учествува во техничката влада и се бори против поткупот, иако нашите пратеници нема да го гласат Џафери за технички премиер

Во моментов, јас можам да го кажам мојот и очекувам деновите кои што се пред нас, партиските органи да го донесат и партискиот став. Мојот став е дека, во едни вакви услови кога тоа е регулирано со закон, ВМРО-ДПМНЕ треба да учествува во таа техничка влада, треба да номинира свои претставници, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото интервју …

Continue Reading

Мицкоски: Љупчо Палевски Палчо е партиско полициска инсталација на власта, проверете како собра потписи за партија

„Доколку ги следите неговите ставови поврзани со одредени теми и доколку се вратите наназад во неговото минато како претседател на градската организација на СДСМ, јас пак можам да дојдам до поинаков заклучок, дека тој претставува партиско полициска инсталација. Не верува во тоа што го кажува и ги злоупотребува темите за да нанесе политичка штета на ВМРО-ДПМНЕ“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, …

Continue Reading

(Видео) Први снимки од разорниот земјотрес во Кина: луѓето во паника бегаат на улица

Кина денеска беше погодена од силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. 🇨🇳#CHINA | The moment captured that several people evacuate a restaurant after #sismo of magnitude 6.0. #earthquake #Terremoto #Temblor #Gansu #Lanzhou #Linxia #ChinaEarthquake #LiveVideo #Evacuation #LiveChina pic.twitter.com/ajqTMnS9EY — Nitesh rathore (@niteshr813) December 18, 2023 Епицентарот на земјотресот бил недалеку од градот Линши Ченгхуажен. BREAKING: Damage …

Continue Reading

(Видео) Ердоган дојде во Унгарија, Орбан му подари коњ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека сака да ги продлабочи односите со унгарскиот премиер Виктор Орбан, за време на неговата втора посета на Будимпешта во последните четири месеци. Унгарија и Турција се единствените членки на НАТО кои не го ратификуваа пристапувањето на Шведска во Северноатлантскиот сојуз. Унгарскиот парламент допрва треба да гласа за барањето на Шведска, приклучувајќи ѝ …

Continue Reading

Хамас објави снимка од тројца израелски заложници, кои молат да бидат ослободени

Вооружено крило на Хамас објави едноминутно видео на својот канал на Телеграм на кое се гледаат тројца постари израелски заложници како молат за нивно ослободување. Мажот, кој се претставил како 79-годишниот Хајем Бери, седел меѓу двајца други заложници на слична возраст и зборувал пред камерата. Тој рече дека е задржан со други постари заложници со хронични болести и дека сите …

Continue Reading

Милер останува во Баерн

Фудбалерот на Баерн, Томас Милер се согласил да го продолжи договорот со минхенскиот клуб до 30 јуни 2025 година, пишува германски Билд. Милер има договор со Баерн до крајот на сезоната, а германските медиуми тврдат дека искусниот фудбалер се согласил да ја продолжи соработката со шампионот во Бундеслигата. Германските медиуми пренесуваат дека со Милер разговарал и тренерот на Баерн, Томас …

Continue Reading