(Видео) Израел изврши воздушен напад врз гробишта, за време на погреб на борец на Хезболах

Видео-Израел-изврши-воздушен-напад-врз-гробишта-за-време-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПогребот на борец на Хезболах убиен во борбите долж израелско-либанската граница беше прекинат во понеделникот со израелски воздушен напад врз гробишта во јужниот либански град Ајта Ал Шааб.

Инцидентот се случи непосредно пред пристигнувањето на француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона во Бејрут, во обид на Франција и Соединетите Американски Држави да го вратат мирот долж границата.

Видео кое кружи на социјалните мрежи го покажува погребот на борецот на Хезболах, Хасан Сроур, кој се одржува во дворот кога блиската зграда беше бомбардирана, растерувајќи ги ожалостените. Нема извештаи за повредени.

Погребот се одвиваше нормално по инцидентот, објави либанската национална новинска агенција.

Во соопштението на израелската војска се вели дека леталото „нападнало голем број терористички цели на Хезболах, вклучително и терористичка инфраструктура, пункт за лансирање и воена локација“. Не се знае дали изјавата се однесува на инцидентот на погребот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK