(Видео) Немири во Белград, опозициските лидери започнуваат штрајк со глад

Видео-Немири-во-Белград-опозициските-лидери-започнуваат-штрајк-со-глад.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПредвремените избори во Србија во неделата беа обележани со доминација на претседателот Александар Вучиќ во кампањата, што заедно со нелојалната конкуренција, пристрасните медиуми и бројните нерегуларности придонесе за нерамномерни изборни услови, оценија во понеделник меѓународните набљудувачи.

Владејачката Српска напредна партија (СНС), од чие раководство Вучиќ формално се повлече во мај оваа година, освои 46,3 отсто од гласовите, што ќе и обезбеди 128 мандати во 250-члениот парламент, покажуваат прелиминарните резултати на Комисијата врз основа на 99,8 отсто од преброените гласови.

Проевропската опозициска коалиција на левиот центар „Србија против насилството“ со 23,6 отсто од гласовите ќе има 65 места во парламентот, а социјалистите на претходниот коалициски партнер на Вучиќ, Ивица Дачиќ со 6,6 отсто ќе имаат 18 мандати.

Алексиќ и Тепиќ, лидерите на коалицијата Србија против насилство, започнаа штрајк со глад
Мирослав Алексиќ и Маринка Тепиќ започнуваат штрајк со глад до поништување на изборите во Белград, објави Тепиќ вечерва пред зградата на РИК.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK