Израелската армија уби израелски заложници во Газа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека случајно убиле тројца израелски државјани земени како заложници од Хамас, објаснувајќи дека „трагичната“ грешка се случила во населба во Газа каде што војниците биле под силен оган. Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари, го опиша инцидентот за време на брифингот со новинарите во петокот, истакнувајќи дека тројцата израелски заробеници биле помешани со непријателски борци во …

Continue Reading

Маск не верува во вонземјани

Човештвото е најверојатно единствениот вид „во овој дел од галаксијата“ со свест, изјави извршниот директор на SpaceX, Илон Маск, пред публиката во Италија во саботата, споредувајќи го нашиот вид со „мала свеќа во огромна темнина“. Говорејќи на настан организиран од италијанскиот премиер Џорџија Мелони, Маск ја објасни својата желба да се населат луѓе на Марс цитирајќи го италијанскиот физичар Енрико …

Continue Reading

Исчезнале строго тајни документи за Русија, тврдат американски шпиони

Американските разузнавачки агенти речиси три години трагаат по врзиво што содржи информации за таканаречената истрага „Русијагејт“, објави во петокот Си-Ен-Ен. Поранешниот претседател Доналд Трамп сакаше папката да биде декласифицирана и јавно објавена, но неговите сопствени службеници наводно го попречиле овој процес, пред документите „да исчезнат“, соопшти мрежата. Врзувачот беше составен од републиканците во Домот во 2018 година, а елементите што …

Continue Reading

Сообраќајот на Стража по една коловозна лента поради сообраќајка

Oд 16.30 часот на патен правец Гостивар-Кичево, после „Стража“, поради случена сообраќајна незгода, сообраќајот беше во прекин. Oд 17:05 часот на патен правец Гостивар-Кичево, после „Стража“, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента. Oд 16:20 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар, кај м.в. „Тајмишка раскрсница“ е нормализиран.

Continue Reading

Разрешен директорот на скопскиот Конзерваторски центар по скандалот со уривањето на хотелот Шар Ан

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска го разрешила в.д. директорот на Конзерваторскиот центар Скопје, Костантин Димитровски кој заедно со уште десетмина беше приведен под сомнение за уривање на хотелот „Шар Ан“ во Старата скопска чаршија кој е прогласен за културно наследство. Хотелот е урнат лани во декември, а полициската акција следуваше по една година. Од Министерството за култура ја потврдија …

Continue Reading

АМСМ: Поради сообраќајка во прекин патот Кичево – Гостивар, забрана за автобуси кон Шапка

Oд 14:11 часот на патен правец Кичево – Гостивар, кај м.в. „Тајмишка раскрсница“, поради сообраќајна незгода, сообраќајот е во прекин во двата правци. Забраната за движење на патниот правец Тетово – Попова Шапка, односно на потегот од с.Лисец кон Попова Шапка, важи само за автобуси и тешки товарни возила. За останатите возила задолжителна е употребата на зимска опрема (ланци).

Continue Reading

Орбан сега се заканува дека ќе го блокира влезот на Бугарија во Шенген поради рускиот гас

Унгарија ќе го блокира влезот на Бугарија во Шенген зоната се додека е во сила данокот за транзит на руски гас, соопшти денеска унгарското Министерство за надворешни работи. Унгарија, предводена од премиерот Виктор Орбан, јасно ѝ стави до знаење на Бугарија дека ќе стави вето на влезот на земјата во зоната на слободно движење, доколку остане во сила данокот на …

Continue Reading

(Видео) Парис ја растури конкуренцијата во Вал Гардена

Италијанецот Доминик Парис (34) е победник на спустот во Вал Гардена во рамките на Светскиот куп. Тој беше единствениот кој патеката ја мина за помалку од две минути, зво целта имаше време од 1:59,84 минути. На домашен терен во Вал Гардена, Парисја забележа 22. победа во кариерата, а 18. во спуст во Светскиот куп. Второто место го зазеде Александар Омот …

Continue Reading

Беса: МВР да отвори најмалку 10 пунктови за вадење лични документи во Скопје и да го продолжи рокот за нивно издавање до септември 2014 година

МВР не успеа да организира издавање лични документи, кои граѓаните се обврзани да ги заменат до февруари следната година, велат од Движењето Беса. Иако во услови на криза, граѓаните се принудени по втор пат да плаќаат за издавање лични документи, дури и по многу повисока цена од досега, во Скопје илјадници граѓани со часови чекаат ред на студ и на …

Continue Reading