Исчезнале строго тајни документи за Русија, тврдат американски шпиони

tramp-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Американските разузнавачки агенти речиси три години трагаат по врзиво што содржи информации за таканаречената истрага „Русијагејт“, објави во петокот Си-Ен-Ен. Поранешниот претседател Доналд Трамп сакаше папката да биде декласифицирана и јавно објавена, но неговите сопствени службеници наводно го попречиле овој процес, пред документите „да исчезнат“, соопшти мрежата.Врзувачот беше составен од републиканците во Домот во 2018 година, а елементите што оттогаш беа достапни покажаа дека контраразузнавачката истрага на ФБИ за кампањата на Трамп – која се претвори во истрагата „Русијагејт“ на специјалниот советник Роберт Мулер – беше заснована на лажна премиса дека Русија се мешала на изборите во 2016 година.

Додека околу една петтина од содржината на врзивото е објавена во нередактирана форма, мал дел содржел „необработени разузнавачки информации што САД и нивните сојузници во НАТО ги собрале за Русите и руските агенти“, тврди CNN, цитирајќи анонимни извори. Американските разузнавачки агенции никогаш не открија што всушност има во овој дел, а според Си-Ен-Ен, ЦИА ќе им дозволи на републиканците само да ги прегледуваат изворните датотеки во сефот во седиштето на агенцијата во Ленгли, Вирџинија.

Сепак, „разузнавачката заедница“ тврдеше дека овие досиеја докажуваат дека „рускиот претседател Владимир Путин наредил кампања за влијание во 2016 година“ со цел да се наштети на шансите на Хилари Клинтон за избор и да се зајакне кампањата на Трамп.

Во деновите пред да ја напушти Белата куќа, Трамп нареди да се декласифицира содржината на врзивото. Според CNN, ова испратило бран на паника низ американските разузнавачки агенции. Директорката на ЦИА, Џина Хаспел, директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, и директорот на НСА, генералот Пол Накасоне, побрзаа во Капитол Хил „да разговараат со водачите на конгресното разузнавање за нивната длабока загриженост дека Трамп можеби ќе го објави материјалот“, објави Си-Ен-Ен.

Нејасно е како објавувањето на овој материјал би влијаело на агенциите, иако фактот што Трамп сакал да им биде објавен на републиканските пратеници и конзервативните новинари сугерира дека тој, како и остатокот од содржината на врзивото, би го засилил неговиот аргумент дека истрагата на Russiagate беше „измама“ и „лов на вештерки“.

Една копија од врзивото стигна до Белата куќа непосредно пред Трамп да ја напушти функцијата, рекоа изворите на CNN. Претседателот, наводно, наредил да се направат конечни измени и му наложил на својот шеф на кабинет, Марк Медоус, да почне да испраќа копии до новинарите. Копија му била доставена на конзервативниот новинар Џон Соломон, тврди Си-Ен-Ен, само за агент на Тајната служба да биде испратен следниот ден за да ја врати во Белата куќа.

Врзувачот не беше меѓу досиејата пронајдени за време на рацијата на ФБИ на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго минатата година, а Си-Ен-Ен тврди дека Медоус најверојатно го има во негова сопственост, што адвокатот на Медоус го негира. Американската влада активно бара да го извади врзивото, објави Си-Ен-Ен, иако не е јасно зошто изворите на мрежата избраа да зборуваат со печатот за потрагата сега, повеќе од две години по нејзиното започнување.

Новинарите на Си-Ен-Ен, Џереми Херб, Кејти Бо Лилис, Наташа Бертранд, Еван Перез и Захари Коен сите придонесоа за извештајот. Сите беа познати по објавувањето на информациите протечени до мрежата од шпиони за време на мандатот на Трамп, при што Бертранд беше клучен играч во засилувањето на лажните наводи против претседателот за време на паниката во Русијагејт.

Поранешниот директор за национално разузнавање на Трамп, Ричард Гренел, го опиша најновото истражување на Си-Ен-Ен како „партизански напад“ врз Трамп од внатре во разузнавачката заедница, додека републиканскиот анкетар Рич Барис го нарече „продолжение на руската измама“. „Неверојатно е како тие продолжуваат со истата тактика“, додаде тој.

извор

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK