(Видео) Валенсија освои бод против Барселона

Foto/ EPA Фудбалерите на Валенсија и Барселона ремизираа со Местаља (1:1), во натпреварот од 17. коло во Примера. Каталонците уште еднаш се „лизнаа“ во првенството и ја пропуштија шансата да се доближат до водечките два тима на табелата Џирона и Реал Мадрид. Валенсија не победи петти натпревар по ред, но во таборот на „лилјаците“ се задоволни од освоениот бод. Валенсија, …

Continue Reading

Ема Кук и покрај тешката болест, ја освои публиката со својот глас

  На натпревар за таленти во Холандија победува Ема Кук. Девојче кое боледува од ретка и тешка болест од која стомакот и е парализиран и прима храна преку цевка во стомакот. На концерт со Андре Реу ја испева песната Voila… Публиката не успеа да ги сопре солзите…

Continue Reading

Севилја го отпушти тренерот Алонсо

Севилја поминува низ најтешките моменти во поновата историја на клубот. Во саботата, Севилја загуби на домашен терен од Хетафе со 0:3. По мечот, клупските челници му врачија отказ на тренерот Диего Алонсо. Алонсо, пред два месеци дојде како замена за Хозе Мендилибар, со кого Севиља минатата сезона ја освои Лигата на Европа. Поранешниот селектор на Уругвај не успеа да забележи …

Continue Reading

Николоски: Власта соочена со извесниот пораз на изборите се обидува да направи било какви манипулации, дури и за местото во ДИК кое припаѓа на опозицијата, и тоа не за да победат на избори, туку за да изманипулираат за некој пратеник плус

Во однос на техничката влада на опозицијата и припаѓаат министер за внатрешни работи, министер за труд и социјална политика и три заменички места во финансии, земјоделие и министерството за информатичко општество и администрација со врзан потпис. И тука ние сериозно размислуваме каков чекор да преземеме имајќи во предвид последните случувања, а тоа е дека власта соочена со нискиот рејтинг и …

Continue Reading

(Видео) Кристал Палас во 95.минута му ја украде победата на Сити

Фудбалерите на Кристал Палас го направија најголемото изненадување во 17. коло од Премиер лигата. Екипата од Лондон одигра 2:2 на теренот на шампионот Манчестер сити. Кристал Палас ја продлабочи кризата на „граѓаните“. Ова беше нивни петти меч од последните шест на кои не победија во рамките на Премиер лигата, во овој период Сити единствено го победи Лутон. Избраниците на Гвардиола …

Continue Reading

(Видео) Борусија Дортмунд не успеа да победи во Аугсбург

Четири натпревари се одиграа денеска во попладневниот термин во Бундеслигата. Боруија Дортмунд не успа да победи кај Аугсбург и го зголеми минусот во однос на водечките екипи на табелата. Аугсбург поведе против Борусија во 23. минута со голот на капитенот Ермедин Демировиќ. Жолто-црните 12 минути подоцна израмнија со голот на холандскиот интернационалец Дониел Мален. Во вториот дел и двете екипи …

Continue Reading

Снег со слаб интензитет вечерва на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Пресека

Снег со слаб интензитет има на Попова Шапка, Маврово, Плетвар, Пресека и Железнец, соопшти вечерва јавното претпријатие „Македонијапат“. Оттаму информираат дека остануваат забраните за сообраќај за тешки товарни возила на патните правци крак Маврово-Маврови Анови и на патот Струмица-Берово. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива во зимски услови по влажни коловози. Од ЈП „Македонијапат“ апелираат на внимателно возење …

Continue Reading

Корупција во Кнежевството: Обвиненија за градоначалникот на Монако и уште четири лица

Градоначалникот на Монако, Жорж Марсан, е обвинет заедно со уште четири лица за корупција, објавија денеска извори блиски до локалното обвинителство. „Во рамки на судската истрага, пет лица меѓу кои и градоначалникот се осомничени за активна и пасивна корупција и тргување со влијание“, наведоа правосудните извори. Марсан бил сослушан кај истражен судија и е под судски надзор, наведуваат истите извори, …

Continue Reading

Шефот на руската централна банка предупредува за кредибилитетот на еврото

Еврото би можело да го изгуби статусот на глобална резервна валута доколку Брисел продолжи со заканите дека ќе ги користи замрзнатите руски средства за да и помогне на Украина, предупреди во петокот шефот на руската централна банка, Елвира Набиулина. „Што се однесува до повлекувањето на приходите од инвестирање замрзнати средства, и повлекувањето и, во принцип, замрзнувањето на средствата, според наше …

Continue Reading