Динамо преку Балкани избор место во нокаут фазата

Динамо Загреб успеа да го освои второто место во Ц групата, во Конференциската лига. „Модрите“, го добија директниот дуел за второот место со Балкани. На Максимир резултатот беше 3:0. Динамо отпорот на гостите од Косово успеа да го скрши во 69.минута, кога првиот гол го постигна Периќ. По тој гол се беше полесно за хрватскиот шампион. Најдобриот играч Бруно Петковиќ …

Continue Reading

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е апсолутен фаворит на изборите, власта исплашена од извесниот пораз сака да ги украде, затоа не го пополнува местото во ДИК

Извесно е и сите очекуваат ВМРО-ДПМНЕ да победи на изборите, тоа го покажуваат и сите анкети. Но од друга страна, извесно е дека оваа владејачка гарнитура ќе оди во опозиција, затоа што, ние јасно кажуваме дека ниту со СДСМ ниту со ДУИ ќе имаме соработка, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во неговото гостување на ТВ21. Тој додава дека поради …

Continue Reading

Меси, Халанд и Мабпе во трка за наградата на ФИФА

Лионел Меси, Килијан Мбапе и Ерлинг Холанд се кандидати за наградата на ФИФА „The Best“, за фудбалер на годината. Меси неодамна по осми пат во кариерата ја освои Златната топка што ја доделува парискиот магазин „Франс фудбал“ заедно со УЕФА. За разлика од Златната топак, за најдобриот играч во светот гласаат селекторите и капитените на сите светски репрезентации. Кој ќе …

Continue Reading

Ердоган го предупреди Бајден за Газа: Вие имате историска одговорност

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор му рекол на американскиот претседател Џо Бајден дека Соединетите Американски Држави имаат историска одговорност да постигнат траен прекин на огнот во Газа што е можно поскоро, соопшти кабинетот на турскиот претседател. Продлабочувањето и продолжувањето на израелските напади во Газа може да има негативни регионални и глобални последици, му рекол Ердоган на Бајден, …

Continue Reading

Ребека Велч ќе биде првата жена судија во Премиер лигата

Ребека Велч ќе стане првата жена која ќе суди на натпревар од Премиер лигата. Велч ќе го суди натпреварот меѓу Фулам и Барнли на 23 декември. Велч (40) е судија од 2010 година, таа беше првата жена која беше главен судија на натпревар од Чемпионшип, кога во јануари оваа година го водеше дуелот помеѓу Бирмингем и Престон. Исто така, Сем …

Continue Reading

Министерот за одбрана на Израел: Војната во Газа ќе трае повеќе од неколку месеци

Војната во Газа ќе трае повеќе од неколку месеци, предупреди израелскиот министер за одбрана Јоав Галант при посетата на американскиот советник за национална безбедност Џек Саливан на Израел. „Хамас е терористичка организација која се изгради во текот на една деценија за да се бори против Израел и формираше подземна и воздушна инфраструктура која не е лесно да се уништи. Ќе …

Continue Reading

Ледениот џин, најголемата санта мраз во светот почна да се движи по 30 години

Најголемата санта мраз во светот, „А23а“ почна да се движи по 30 години заглавување во Веделовото море и има волумен од приближно 1.100 кубни километри и тежи нешто помалку од милијарда тони, што е повеќе отколку што се мислеше. Научниците дојдоа до големината на ледениот брег со комбинирање на неговата претходно позната површина од 3.900 квадратни километри со новооткриената бројка …

Continue Reading

Лукашенко за валканите планови на Западот: Ни праќаат не само шпиони, туку и терористи

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека земјата ја набљудува активноста на странските разузнавачки служби, нивните форми на работа стануваат се поагресивни, пренесува „РИА Новости“. Лукашенко зборуваше во Минск на состанокот на шефовите на безбедносните агенции и разузнавачките служби на земјите од ЗНД, кои се состојат од 9 поранешни советски републики: Азербејџан, Белорусија, Ерменија, Казахстан, Киргистан, Молдавија, Русија, Таџикистан и …

Continue Reading

(Видео) Виљареал победи кај Рен за прво место во Ф групата, комбинираниот Ливерпул поразен во Белгија

Foto/ EPA Единственото нешто што требаше да се реши во Лига Европа во терминот на натпреварите од 18:45 часот беше поредокот во Ф групата. На крајот Виљареал го освои првото, Рен второ, Макаби Хаифа од третата позиција ќе продолжи во Конференциската лига, а сезоната во Европа заврши за Панатинаикос. Во групите Е, Г и Х се беше јасно и пред …

Continue Reading