Министерот за одбрана на Израел: Војната во Газа ќе трае повеќе од неколку месеци

Новинска-агенција-поврзана-со-Хамас-Ја-нападнаа-џамијата-десетици-тешко.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВојната во Газа ќе трае повеќе од неколку месеци, предупреди израелскиот министер за одбрана Јоав Галант при посетата на американскиот советник за национална безбедност Џек Саливан на Израел.

„Хамас е терористичка организација која се изгради во текот на една деценија за да се бори против Израел и формираше подземна и воздушна инфраструктура која не е лесно да се уништи. Ќе биде потребно време, повеќе од неколку месеци, но ќе победиме и ќе го уништиме Хамас“, рече тој во Тел Авив.

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер претходно изјави дека САД сакаат да го прекинат конфликтот, но исто така „не мислат дека би било соодветно да се прекине операцијата сега бидејќи терористичките напади против Израел ќе продолжат, што не е во ничиј безбедносен интерес во регионот во долгорочно“.

Советникот за безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, кој денеска пристигна во Израел, пред патувањето оцени дека земјата мора да најде начин да го намали интензитетот на нападите и, како што рече, „да премине во друга фаза од операциите со висок интензитет“. кои сега се спроведуваат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK