(Видео) Орбан за одлуката за отворање на пристапните преговори со Украина: Ова е тотално бесмислена одлука

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја напушти просторијата кога лидерите ја носеа одлуката за отворање на пристапните преговори со Украина, потврдија за „Гардијан“ тројца европски дипломати. Starting accession negotiations with #Ukraine is a bad decision. Hungary did not participate in the decision. pic.twitter.com/omYLSxefkI — Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) December 14, 2023 Набрзо и самиот Орбан се огласи преку социјалните мрежи и повтори …

Continue Reading

Лукаревска: Со успешната мерка „Мој ДДВ“ вративме над 100 милиони евра кај граѓаните

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска на трибината „Повеќе за сите“ во скопски Аеродром истакна дека 540 илјади кограѓани кои редовно скенираат фискални сметки се најсилна потврда за успешноста и значајноста на мерката „Мој ДДВ“. „540 илјади корисници, граѓани кои редовно скенираат фискални сметки се најсилна потврда за успешноста и значајноста на оваа мерка. Од една страна враќаме пари кај …

Continue Reading

Помошта не стигнува до гладните во Газа: луѓето молат за леб и јадат магарешко месо

Луѓето во Појасот Газа велат дека молат за леб, плаќаат 50 пати повеќе од вообичаено за една конзерва грав и убиваат магариња за да ги прехранат своите семејства, бидејќи камионите со храна не можат да стигнат до повеќето делови од палестинската територија, која Израел ја бомбардира, објави Ројтерс. Израел е решен да ја постигне својата цел да го уништи Хамас, …

Continue Reading

Две милијарди денари од државниот буџет ќе се пренаменат за проекти во општините, одлучи Владата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница донесе одлука за пренамена на буџетски средства во износ од две милијарди денари коишто ќе бидат насочени за реализација на 66 проекти во најголем дел општини низ целата држава, меѓу кои Град Скопје, Центар, Ѓорче Петров, Сарај, Аеродром, Охрид, Македонски Брод, Битола, Крива Паланка, Штип, Липково, Кичево, Валандово, Струмица, Росоман, Дојран, Берово, …

Continue Reading

Менаџерите заработиле 810 милиони евра од посредување при трансферите

Најпознатиот фудбалски менаџер Жорж Мендеш Менаџерите и посредниците во фудбалските трансфери во 2023 година заработиле рекордна сума од 810 милиони евра, објави Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА). Ова претставува зголемување од 42,5 отсто во однос на минатата година и за повеќе од една третина го надмина претходниот рекорд поставен во 2019 година, соопшти ФИФА. Англиските клубови придонесоа најмногу за овогодинешниот рекорден …

Continue Reading

Чулев: Во очи на формирање на техничката влада, се распишуваат огласи во МВР, прераспоредуваат и вработуваат лица во МВР подобни на СДС и ДУИ

Во денешната емисија „За или против“  на Алфа ТВ гостуваше Наќе Чулев кој што истакна дека МВР и ДИК се носители на изборниот процес а учеството на опозицијата во техничката влада е важно поради тоа што на тој начин опозицијата би имала свои контролори и надзор во тоа главно тело за организирање на изборите во рамки на МВР и механизми …

Continue Reading

Ковачевски: Факт е дека нашите граѓани денеска имаат повеќе од она што го имаа со ДПМНЕ

Денес нашите граѓани имаат повеќе од она што го имаа во времето на ДПМНЕ, неспоредливо повеќе, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски на трибина „Повеќе за сите“ во скопски Аеродром. „Ветувањето за 500 евра просечна плата, го исполнивме предвреме, и со износ поголем од ветениот. Денес просечната плата е над 100 евра повеќе од тоа ветување и изнесува …

Continue Reading

Како да ги убедите луѓето да го купат вашиот производ или да ја прифатат вашата понуда

Убедувањето луѓе да го купат вашиот производ или да ја прифатат вашата понуда бара комбинација од ефективна комуникација, градење доверба, кредибилитет и создавање чувство на вредност за вашите потенцијални клиенти. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ги убедите луѓето да го купат вашиот производ или да ја прифатат вашата понуда: Разберете ја вашата целна публика Познавањето на вашата целна публика …

Continue Reading

Пепе го подобри сопствениот рекорд во ЛШ

Со победата од 5:3 против Шахтјор, Порто го освои второто место во групата Х и се пласира во осминафиналето. Најдобар играч на натпреварот беше Вандерсон Галено со два гола и две асистенции. Покрај него погодија Мехди Тареми, Пепе и Франсиско Консеисао, синот на тренерот на тимот, Серж Консеисао. Данило Сикан го постигна првиот гол за Шахтјор, вториот беше автогол на …

Continue Reading