Фестивал на класичната музика вечерва во 19:19

Денес во Културно информативниот центар – Скопје (Салон 19:19) започнува Фестивалот на класична и нова музика „ФЕСТИВАЛ во 19:19“ Фестивал во 19:19 е нов проект на културно информативниот центар Скопје, чија тенденција е да прерасне во традиција. Фестивал во 19:19 е фестивал на класична и нова музика, практично сѐ она што стилски опфаќа музичкиот сектор на центарот. Фестивал во 19:19, …

Continue Reading

(Видео) Драматични снимки од Аргентина: Пожарникари и спасувачи се обидуваат да извлечат луѓе од зграда што гори

Огромен пожар избувна нешто пред 12 часот по локално време во повеќекатница во центарот на аргентинската престолнина Буенос Аирес. Пожарникарите прават се за да ги спасат луѓето кои се наоѓаат на повисоките катови од запалената зграда, пренесува инфобае.ком. 🚨ÚLTIMA HORA🚨 Explosión en edificio cerca al Ministerio de Trabajo en Buenos Aires. ¿Había gente trabajando? ¿En ese piso había papeles importantes? …

Continue Reading

Од следната година Министерството за транспорт и врски ќе поставува интелигентни транспортни системи на Коридор 10

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски заедно со министрите за транспорт и инфрастуктура од земјите на Западен Балкан ја потпишаа заедничката Декларација за имплементација на Интелигентни транспортни системи. Со Декларацијата земјите од Западен Балкан се залагаат за воведување на интелигентни системи во железничкиот и патниот сообраќај на европските коридори, како предуслов за ефикасен транспорт. Министерот Бочварски истакна дека развојот …

Continue Reading

52-годишник од Црна Гора измамен во Карпош, му побарале 500 евра во замена за дијаманти

Вчера попладне, во 12.30 часот во СВР Скопје, 52-годишник од Црна Гора пријавил дека околу 10.30 часот на паркинг простор во близина на здравствена установа на подрачјето на Карпош бил измамен од две лица, извести МВР. Според пријавеното, двете лица му се доближиле и му кажале дека направиле сообраќајна незгода и дека бараат од него да им биде преведувач, бидејќи …

Continue Reading

Нова детска градинка во Ѓорче Петров

🔴Со огромно задоволство сакам да ве известам дека во текот на вчерашниот ден ми соопштија преубава вест која е важна за сите жители на Ѓорче Петров. 👧🏻🧒Жителите на нашата општина ќе добијат нова детска градинка во Стопански Двор со капацитет за околу 100 деца, со што ќе се олесни процедурата при запишување на дечиња во градинките, а исто така и …

Continue Reading

Уапсен 37-годишен скопјанец, во неговиот дом пронајдени марихуана и хашиш смола

Денеска, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје гo лишиле од слобода 37-годишниот М.К. од Скопје, извести МВР. – При претрес во неговиот дом на подрачјето на Кисела Вода, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и хашиш смола, соопшти МВР. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот, …

Continue Reading

Скарлет Јохансон во совршено празнично издание

Актерката Скарлет Јохансон се појави во елегантен црн фустан, совршен за претстојните празнични прослави. На отворањето на луксузната продавница за накит  Дејвид Јурман,  таа го украде целото внимание со својот елегантен изглед и идеалната црно-бела креација. Црниот фустан има неверојатен, впечатлив детал, драматични ракави во бела боја украсени со машнички. Креацијата го носи потписот на брендот Каролина Херера и е …

Continue Reading

Хороскопски знак кој многумина сакаат да го имаат за најдобар пријател

Во светот на астрологијата, секој хороскопски знак има свои уникатни карактеристики кои го прават посебен. Сепак, постои еден знак кој често се смета за најдобар пријател, личност на која секогаш можете да се потпрете и која ќе биде тука за вас без проблеми. Тој знак е Рак. Раковите се познати по нивната емоционална длабочина, емпатија и грижа за другите. Нивната …

Continue Reading

Најголем хакерски напад врз Украина од почетокот на војната: прекинати врски низ целата земја

Системот на најголемиот мобилен оператор во Украина беше срушен денеска во невиден сајбер напад, а украинската разузнавачка агенција СБУ соопшти дека е можно да се работи за операција на руски специјални служби. „Една од верзиите што СБУ во моментов ја истражува е дека руските специјални служби можеби стојат зад овој хакерски напад“, се вели во писменото соопштение испратено до Ројтерс. …

Continue Reading