(Видео) Полски пратеник, екстремен десничар со противпожарен апарат изгасна еврејски свеќник во парламентот

Полски пратеник од екстремната десница употреби противпожарен апарат за да ги изгаси свеќите на менората во парламентот, по што претседателот го исклучил од седницата. 🇵🇱🚨‼️ BREAKING: Polish MP Grzegorz Braun puts out Hanukkah candles with a fire extinguisher in the parliament building! Those around him can be heard saying: “you should be ashamed.” He responds: “Those who take part in …

Continue Reading

Битиќи на средба со претставници на ИФЦ од групацијата на Светска банка за поголема поддршка на приватниот сектор во Македонија

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, оствари средба со делегација на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) во состав на Рана Карадшех – Директорка за Европа, Николас Маркиер – Регионален менаџер за Западен Балкан, како и претставникот за Косово и Северна Македонија, Висар Перани. Вицепремиерот Битиќи, ја …

Continue Reading

Ненад Георгиевски и Мијалче Иванов добитници на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“

Ненад Георгиевски и Мијалче-Мишко Иванов се годинашни добитници на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ за 2023 година, за остварувања во областа на публицистиката и новинарството од интерес на Северна Македонија. Наградата за остварување во публицистиката му е доделена на новинарот и публицист Ненад Георгиевски, а Мијалче Иванов е добитник на наградата за остварување во областа на новинарството. Претседател на Одборот …

Continue Reading

(Видео) Трагедија: Гром усмрти фудбалер на натпревар во Бразил, четворица се повредени

Тажна вест доаѓа попладнево од Бразил. Младиот фудбалер, 21-годишниот Кајо Енрике де Лима Гонсалвеш настрада откако го удри гром на натпревар во Санто Антонио да Платина. Беше дел од аматерскиот фудбалски клуб од Жапира во регионот Парана. Покрај него, од гром се повредени уште четворица фудбалери. Навивачите го снимија моментот кога се случи страшниот инцидент, пренесува Глобо. 🚨⚠️ GRAVE Jogador …

Continue Reading

Зеленски е во Вашингтон и бара итна помош, републиканците се скептични

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со американски конгресмени на Капитол Хил за да побара континуирана воена помош од САД во борбата против Русија за последен пат оваа година, но наиде на скептична реакција од некои републиканци. Зеленски се состана со американски сенатори зад затворени врати. Со нив беа Чак Шумер, лидерот на демократското мнозинство во Сенатот и Мич Меконел, …

Continue Reading

Голем интерес за домување во кулите во комплексот „Diamond of Skopje” – се очекува во 2024 година сите станови да се продадат

– Живеењето по теркот на светските метрополи што го нуди „Diamond of Skopje” предизвика голем интерес на пазарот на недвижности, поставувајќи нови повисоки стандарди. Причина за тоа е новиот концепт на домување, со висока додадена вредност, што го нуди мултифункционалниот комплекс „Diamond of Skopje”, кој го гради „Лимак Скопје“ на атрактивна локација во центарот на градот. Становите во две од …

Continue Reading

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и СНС имаат одлична соработка, тоа се две партии кои работат за своите земји

„Успехот на една заедница се мери во тоа колку таа заедница е обединета и колку е вклучена во општествените текови во една држава. Тоа е рецептот како да се здобие почит, како да се даде придонес и како да се избориш за себе и за своите луѓе. Македонците во Србија се заедница која низ годините и децениите со својата вредна …

Continue Reading

Усвоена е Стратегија за паметна специјализација на РС Македонија 2023-2027, со Акциски план 2024-2025 година

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата во врска со донесување Стратегија за паметна специјализација и усвои Стратегија за паметна специјализација на Република Северна Македонија 2023-2027, со Акциски план 2024-2025 година. Примената на концепт за паметна специјализација во поттикнување на економскиот развој, како што е образложено од предлагачот, Министертсвото за образование и наука, е со цел усогласување со европски регулативи …

Continue Reading

Кривична против кумановец, на Деве Баир дал фалсификувани документи

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривичнa пријавa против 51-годишниот П.Ј. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на исправа“, извести МВР. – На 24.10.2023 на граничен премин Деве Баир, при пасошка контрола, пријавениот на увид дал бугарска возачка дозвола и бугарска лична карта за кои било утврдено дека се фалсификувани, соопшти МВР.

Continue Reading