(Видео) Историски успех на Копенхаген, Јунајтед ја заврши сезоната во Европа, Бенфика во 92.минута обезбеди место во Лига Европа

Foto/ EPA Копенхаген и Наполи се пласираа во осминафиналето во Лигата на шампионите. Најголеми губитници од вечерашните натпревари се Манчестер јунајтед и Салцбург. Данскиот шампион успеа да заврши на второто место во Б групата. Зад себе ги остави фаворизираните Галатасарај и Манчестер јунајтед. Копенхаген го доби дуелот со директниот конкурент Галатасарај. Стрелец на единствениот гол беше Лерагер во 58.минута. Со …

Continue Reading

(Видео) Неверојатна снимка од запленетата дрога од балканската мафија

Шпанската полиција објави снимка од запленувањето на 7,5 тони кокаин од Јужна Америка, кој бил скриен во замрзната туна која требало да биде дистрибуирана низ Европа. На неверојатната снимка се гледа огромно количество пакувања на кои пишува „Љубов“. Дрогата е запленета во северозападното пристаниште Виго. Во акцијата се уапсени и 20 лица припадници на две организации од Балканот, што, како …

Continue Reading

Израел почна да пумпа морска вода во тунелите на Хамас во Газа

Израелската војска почна да пумпа морска вода во огромниот комплекс на тунели на Хамас во Газа, според американски официјални претставници запознаени со израелските воени операции, како дел од интензивните напори за уништување на подземната инфраструктура на Хамас, објави Ројтерс. Некои претставници на администрацијата на Бајден, цитирани од Волстрит журнал, рекоа дека процесот може да помогне во уништувањето на тунелите, каде …

Continue Reading

Вучиќ: Ќе се повлечам ако СНС ги загуби изборите, не сакам да ја делам власта со опозицијата

Завршувањето на предизборната кампања во Србија неделава беше одбележано со пораката на српскиот претседател Александар Вучиќ дека доколку загуби владејачката Српска напредна партија (СНС), за која тој отворено лобира од самиот почеток, тој ќе се повлече од местото шеф на државата затоа што не сака да ја дели власта со опозицијата. Предвремените парламентарни избори, веќе вообичаени за повеќе од една …

Continue Reading

Протече таен американски извештај: пресметано колку војници изгубила Русија во војната

Доверлив американски извештај проценува дека 315 илјади Руси се убиени или ранети во војната во Украина, или речиси 90 отсто од војниците од почетокот на конфликтот, откри за Ројтерс извор близок до разузнавачката заедница. Во извештајот се вели дека загубата на руски воен персонал и оружје ја врати модернизацијата на руската војска 18 години наназад, тврди изворот. Руската амбасада и …

Continue Reading

Роналдо: Жалам што не дојдов порано во Ал Наср

Португалецот Кристијано Роналдо изјави дека жали што не дошол порано во Саудиска Арабија. Роналдо на крајот на минатата година се пресели од Манчестер јунајтед во Ал Наср и досега има постигнато 40 голови. Последен пат беше прецизен на четвртфиналниот натпревар од Купот на Саудиска Арабија против Ал Шабаб. „Многу сум среќен што играм за Ал Наср и се радувам што …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Повеќе за сите е и македонскиот јазик во ЕУ, СДСМ има визија за европска иднина

Потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бисера Костадиновска Стојчевска на трибината „Повеќе за сите!“, која вечерва се одржуваше во Гостивар рече дека СДСМ преку пакетите антикризни мерки има вратено над 2,5 милијарди евра кај граѓаните. – Политиките кои ги креира СДСМ и искрената и вистинска грижа за граѓаните се покажуваат на дело. Само последниот пакет антикризни мерки за ублажување на …

Continue Reading

Битиќи во Гостивар: Со новите мерки обезбедуваме поддршка за 120 илјади млади лица

„Со антикризните мерки обезбедуваме финансиска поддршка за сите граѓани, поддржуваме 120 илјади млади лица, десетици илјади социјално ранливи граѓани, над 187 илјади пензионери, 40 илјади земјоделци, речиси 540 илјади корисници на апликацијата Мој ДДВ, и 600 илјади домаќинства заедно со над 70.000 компании“, порача вечерва на трибината „Повеќе за сите!“ во Гостивар потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи. „Владата предводена од …

Continue Reading

(Видео) Севилја ја заврши европската авантура, Арсенал во Ајндховен го потврди првото место

Foto/ EPA Натпреварите во Б групата го отворија последното коло, во фазата по групи, во Лигата на шампионите. ПСВ и Арсенал одиграа 1:1, додека Севилја ја заврши европската авантура за оваа сезона, откако загуби во Ланс со 2.1. Арсенал го освои првото место на табелата во Б групата, ПСВ се втори, а во Лига Европа ќе продолжи Ланс. Севилја со …

Continue Reading