Зеленски е во Вашингтон и бара итна помош, републиканците се скептични

Зеленски-е-во-Вашингтон-и-бара-итна-помош-републиканците-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со американски конгресмени на Капитол Хил за да побара континуирана воена помош од САД во борбата против Русија за последен пат оваа година, но наиде на скептична реакција од некои републиканци. Зеленски се состана со американски сенатори зад затворени врати. Со нив беа Чак Шумер, лидерот на демократското мнозинство во Сенатот и Мич Меконел, лидерот на републиканците.

„Претседателот Зеленски јасно рече дека му треба помош и ако ја добие, може да победи во оваа војна“, им рече Шумер на новинарите по средбата. Но, некои републиканци се прашуваат дали новата помош ќе и помогне на Украина да ја победи Русија по летната офанзива која не даде јасни резултати. „Знам дека сите сакаат Украина да победи, едноставно не го гледам тоа во картите“, изјави републиканскиот сенатор Рон Џонсон.

Зеленски на вториот ден од посетата на Вашингтон приватно ќе се сретне со претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон. Потоа ќе се упати во Белата куќа каде ќе одржи прес-конференција со американскиот претседател Џо Бајден. Белата куќа му соопшти на Конгресот на 4 декември дека владата ќе остане без пари за испраќање оружје во Украина по крајот на годината.

Конгресот одобри повеќе од 110 милијарди долари за Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, но не се одобрени нови средства откако републиканците го презедоа Претставничкиот дом од демократите во јануари.

Претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, републиканец, рече дека пратениците бараат повеќе детали за целите на администрацијата во Украина. Неговите колеги републиканци истакнуваат дека новата помош мора да биде придружена со промени во миграциската политика, која е длабоко раздор на американската политичка сцена. Џонсон во вторникот рече дека чека одговор од Белата куќа.

Зеленски ги повика конгресмените брзо да ги решат разликите. „Ако некој е инспириран од нерешените прашања на Капитол Хил, тоа е само Путин и неговата болна клика“, рече тој во говорот.

Остануваат уште само три дена до одморот на Конгресот во петок, а републиканците во Претставничкиот дом не сакаат да одобрат предлог-закон со кој се обезбедува помош од 61,4 милијарди долари за Украина, доколку нема промени во миграциската политика.

Демократскиот сенатор Крис Марфи, кој ги води преговорите, рече дека мисли оти може да се постигне договор за миграциската политика и нови трошоци до крајот на годината. Републиканците не веруваат во тоа. „Сè попесимистична сум“, изјави сенаторката Сузан Колинс.

Бајден ја коментираше ситуацијата со мрачни зборови, велејќи дека „историјата строго ќе им суди на оние кои ѝ го вртат грбот на борбата за слобода“.

Американските трупи на крајот би можеле да бидат принудени да се борат против Русија, предупреди тој, доколку Путин нападне европски сојузник, членка на НАТО. Анкетата на Ипсос за Ројтерс минатиот месец покажа дека околу 41 отсто од Американците поддржуваат испраќање оружје во Украина, додека 32 отсто се против. Останатите не се сигурни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK