СДСМ: Близок соработик на Мицкоски фатен со кокаин; ВМРО-ДПМНЕ: Толоманоски по пријавата е разрешен

Истакнат член на ДПМНЕ од Пештани и близок соработник на Мицкоски е фатен со кокаин, вели СДСМ. „Како што информираше МВР, вчера на 9-ти декември во 2 часот и 55 минути е приведено лицето А.Т. заради поседување предмети со кокаин. Станува збор за Александар Толоманоски-Дандаро, близок на Мицкоски и градоначалникот Пецаков. Ова е вистинското лице на ДПМНЕ и кажува многу …

Continue Reading

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш нема да успее. „Тие се обидоа да ја потиснат Русија, да ја ослабат. И конечно да го скрши. Тоа нема да работи. Никогаш“, рече Путин на доделувањето на наградата по повод Денот на хероите на татковината, одржана на 8 декември, …

Continue Reading

Хорор во Србија: ловџии пронајдоа обезглавено тело

Во близина на хиподормот во Велика Плана, група ловџии денеска пронајдоа труп во напредна фаза на распаѓање, јавуваат српските медиуми. Причината за смртта се уште не е позната. Се работи за засега неидентификувано лице. Трупот на мажот бил обезглавен. Телото и главата се на исто место. Се работи за засега неидентификувано лице. Исто така, се верува дека телото било тука …

Continue Reading

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала во Перу

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случи денеска во близина на брегот на Перу, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 91 километар југозападно од градот Писко, на длабочина од 10 километри. Нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Continue Reading

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат на Универзалната декларација на ОН од 10 декември 1948 година: „Сите човечки суштества се раѓаат слободни и еднакви по достоинство и права“. „Во време кога светот е изложен на сериозни, драматични, трагични воени и терористички акти, кога е загрозено првото …

Continue Reading

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права нагласува дека „одржливиот развој не може да се реализира без стабилност и безбедност, како услови за остварување на едно од човековите права – правото на достоинствен живот“. „Како потписничка на Универзалната декларација за човековите права и како земја која ги …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и после 75 години од усвојувањето на Универзалната декларација за човекови права таа останува цврста основа за заштита на основните права и слободи на сите луѓе, особено денес кога најсериозните прекршувања на човековите права се случуваат во сенка на многу конфликти …

Continue Reading

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

„Во конфликтот од 2001 инициран од терористите од денешната ДУИ раселени биле над 70.000 граѓани, голем број од тие семејства се уште не добиле трајно сместување или било каква посериозна помош од страна на државата што е спротивно дури и од Охридскиот рамковен договор. Имено во Анекс Ц точка 3.1 во рамковниот договор стои дека „Сите страни ќе работат да …

Continue Reading

Законот за канцеларија за поврат на имот влегува во собраниска процедура

Во собраниска процедура влегува законот за канцеларија за поврат на имот, информираат од Министерството за правда. -Со новиот закон, чиј предлагач е Министерството за правда, АРО канцеларијата ќе има надлежност да презема активности за добивање информации и податоци за пронаоѓање и идентификување приноси и друг имот или имотна корист во земјата или странство во врска со домашен државјанин или резидент …

Continue Reading