(Видео) Шок на „Монжуик“, Џирона и спакува четири гола на Барселона

Џирона се врати на челната позиција во Примера, откако во 16.коло, убедливо славеше во каталонското дерби на „Монжук“, против Барселона со 4:2. Вечерва, Џирона прв пат во историјата успеа да слави во дуелите со Барселона. Тренерот на Џирона Мичел тактички го надмудри Чави, кој лошо ги подготви своите избраници за овој натпревар. Џирона ги откри слабостите во дефанзивата на Жоао …

Continue Reading

Извршниот одбор на СДСМ донесе неколку заклучоци

Извршниот одбор на СДСМ го потврди предлогот на Ковачевски и кандидат за претседател на Собранието го избра Јован митревски, координатор на пратеничката група на СДСМ. „Митревски е пратеник со искуство, вреден, отворен, чесен и посветен на интересот на граѓаните, докажан во неговиот ангажман во Собранието. Сигурни сме дека Митревски ќе ја извршува функцијата на највисоко ниво“, рече портпаролот на СДСМ …

Continue Reading

(Видео) Сон диригираше, Тотенхем го растури Њукасл

Фудбалерите на Тотенхем, Евертон, Фулам и Манчестер сити со победи го заокружија 16. коло во англиската Премиер лига. Капитенот на Тотенхем, Сон е играч на колото. Во победата на Тотенхем над Њукасл (4:1), Кореецот блесна со гол и две асистенции. Погледнете ги головите од денешните натпревари:

Continue Reading

13 мигранти од Сирија затекнати близу Табановце

Тринаесет илегални мигранти од Сирија синоќа околу 20:15 часот биле затекнати во близина на село Табановце. МВР соопшти дека на 9 декември околу 20:15 часот на автопатот „Пријателство“, на патниот правец од Куманово кон Граничен премин „Табановце“, во близина на село Табановце, од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот биле затекнати 13 илегални мигранти од …

Continue Reading

Драма во Гостивар: го удрил со возилото, а потоа физички го нападнал и му ја прегазил ногата

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф караван“ со гостиварски регистарски ознаки, најпрвин удрило во неговото возило, а потоа физички го нападнало и му ја прегазило ногата. Извршен бил увид и се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Continue Reading

Објавена листа со имиња на фирми и луѓе кои должат данок кон УЈП

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници за долгови доспеани до 31 август и неплатени до 30 ноември годинава. Долговите се по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на …

Continue Reading

Уапсени девојчиња на возраст од 13 и 14 години поради насилен грабеж на Еврејка во Лондон

Две девојчиња на возраст од 13 и 14 години се уапсени под сомнение за грабеж на Еврејка во северен Лондон, пишува Скај Њуз. 20-годишна жена, која е од православната еврејска заедница, била нападната и и ја украле чантата во четвртокот на Стемфорд Хил. Полицијата соопшти дека таа претрпела модринки и останала „многу потресена“, иако не и требаше болничко лекување по …

Continue Reading

Натпревар во Шпанија беше прекинат поради смрт на навивач на трибините

Натпреварот од 16. коло на Ла Лига помеѓу Гранада и Атлетик Билбао беше прекинат непосредно пред крајот на полувремето поради смрт на 70-годишен навивач на кој му се слоши. Шпанските медиуми наведуваат дека се работи за срцев удар. Несреќниот навивач не можел да се спаси ниту кога брзата помош се обидела да го реанимира на лице место. Судијата на натпреварот, …

Continue Reading

Османи во посета на Женева

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на настанот на високо ниво за Одбележување на седумдесет и пет години од Универзалната декларација за човекови права, организиран од Обединетите Нации во Женева. Преку неговото обраќање, Османи ќе ги презентира заложбите на Северна Македонија во овој важен домен. За време на престојот во Женева, Османи ќе оствари низа билатерални средби …

Continue Reading