13 мигранти од Сирија затекнати близу Табановце

Кривична-против-28-годишник-со-криминални-групи-од-Турција-Бугарија-Србија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТринаесет илегални мигранти од Сирија синоќа околу 20:15 часот биле затекнати во близина на село Табановце.

МВР соопшти дека на 9 декември околу 20:15 часот на автопатот „Пријателство“, на патниот правец од Куманово кон Граничен премин „Табановце“, во близина на село Табановце, од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот биле затекнати 13 илегални мигранти од Сирија. Тие претходно биле истоварени од три патнички возила, по што возачите заедно со возилата го напуштиле местото.

Известен е Јавен обвинител, а лицата мигранти биле пренесени во Транзитниот центар Табановце за понатамошна постапка.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK