(Видео) Шок на „Монжуик“, Џирона и спакува четири гола на Барселона

Видео-Шок-на-„Монжуик-Џирона-и-спакува-четири-гола-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏирона се врати на челната позиција во Примера, откако во 16.коло, убедливо славеше во каталонското дерби на „Монжук“, против Барселона со 4:2. Вечерва, Џирона прв пат во историјата успеа да слави во дуелите со Барселона.

Тренерот на Џирона Мичел тактички го надмудри Чави, кој лошо ги подготви своите избраници за овој натпревар. Џирона ги откри слабостите во дефанзивата на Жоао Кансело и Жил Кунде.

Барселона имаше повеќе удари кон голот на противникот, но најчесто тие удари беа непрецизни или одеа директно во Газанига.

Довбик го постигна првиот гол на мечот, изедначи Левандовски,а Џирона на полувреме замина со предност благодарение на голот на Гутиерез.

Во вториот дел Валери зголеми на 1:3, а тропка надеж на Барса и донесе голот на Гундоган во 91.минута. Сепак три минути подоцна ветеранот Стуани го постави конечниот резултат.

Џирна е лидер со 41 бод, два повеќе од Реал и седум од Атлетико Мадрид (има натпревар помалку) и Барселона.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK