(Видео) Пресечен меѓународен канал за транспорт, запленета дрога вредна 120.000 евра

Денеска на влезот во Гостивар, полицијата спречи меѓународен транспорт на 32 килограми марихуана, вредна околу 120.000 евра, од Албанија во Македонија. На местото биле запрени две патнички возила „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки. Првото, во кое биле К.Л.(35) од Скопје, со престој во Горна Матка, В.Б.(46) од Скопје, со престој во Горна Матка и албанскиот државјанин Г.Џ.(42), било претходница. А …

Continue Reading

Лавина затрупа две лица во Австрија, во тек се спасувачки операции

Лавина затрупа две лица во австриската покраина Салцбург во близина на Обертауерн, едно од најголемите скијачки центри во земјата, јавија австриските медиуми. Сè се случило во попладневните часови. Во тек е операција за пребарување во која учествуваат спасувачи, а се користат и хеликоптер и кучиња трагачи, се додава во извештајот. Лавините на Алпите одземаат околу 100 животи секоја година, покажуваат …

Continue Reading

(Видео) Спектакуларни голови и трилер-победа на Ливерпул, Челси со 10-мина го победи Брајтон

Foto/ EPA Во терминот од 15.00 часот во англиската Премиер лига постигнати се 18 гола на четири натпревари – во просек по 4,5 по натпревар. Во 14. коло. Челзи го победи Брајтон со 3:2, Ливерпул по трилер триумфираше против Фулам со 4:3. Борнмаут и Астон Вила ги поделија бодовите 2:2, а нерешено имаше и на натпреварот Вест Хем – Кристал …

Continue Reading

Пленум: Левица е незапирлива сила и единствена опозиција на олигархијата

Во борбена, другарска и наелектризирана атмосфера помина свечениот дел од Вториот редовен Пленум на #Левица. На свечениот дел му претходеше работен дел на кој му беше доверен уште еден мандат на Димитар Апасиев за претседател на партијата, додека за Генерален секретар беше зазначена Јована Мојсоска. 🚩 Претседателот Апасиев во својот говор зборуваше за Новата Борбена Левица – низ рекапитулација, а …

Continue Reading

Се бара притвор за тројца од петмината приведени за исчезнувањето на Вања

За тројца од петмината приведени во текот на вчерашниот ден, а во врска со исчезнувањето на 14-годишната Вања обвинителството бара притвор. Од таму информираат дека јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување 48-часовен притвор со цел да биде обезбедено нивното присуство до целосно расчистување на настанот. Се додава дека во текот на целиот ден се преземаат …

Continue Reading

Аеродромот во Амстердам откажа над сто летови поради снегот

Над сто летови од аеродромот Шипхол во Амстердам денеска се откажани поради снегот, пишува Ројтерс. Околу пладне, веб-страницата на аеродромот во Амстердам покажа дека се откажани речиси 150 влезни и појдовни летови. Станува збор за европски летови. Холандската авиокомпанија KLM, главниот корисник на аеродромот, изјави за холандската новинска агенција АНП дека откажала 65 европски летови во попладневните и вечерните часови.

Continue Reading

Бектеши на COP28 ја презентираше Инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска, во рамки на климатскиот самит COP28 кој што се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати ја презентираше Инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција на Северна Македонија. Инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција претставува основа за инвестиции и развој на политики кои што ги здружува владата, меѓународните финансии и приватниот сектор со цел за поддршка …

Continue Reading

До вторник стабилно време, од среда дожд и снег

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и ќе дува слаб до умерен ветер од северен до северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 4, а максималната ќе достигне од 5 до 10 степени. Во Скопје претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до …

Continue Reading

Скопјанка измамила странец: му дала клуч од туѓ стан, тој и’ платил без да го види, па не можел да отклучи

21-годишник од Република Турција пријавил во полицијата дека бил измамен од женско лице од Скопје. Според пријавеното, откако на 29 ноември на социјалната мрежа Фејсбук видел дека жената изнајмува стан, стапил во контакт со неа и договориле средба. Како што е пријавено, на средбата тие се договориле да го изнајми станот, по што и дал 200 евра и земал клуч …

Continue Reading