(Видео) Интер се прошета низ Неапол

Интер го декласира Наполи со 3:0 на „Диего Армандо Марадона“ стадионот и ја задржа челната позиција во Серија А. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас играше до 75.минута имаше опасен удар во втората минута при резултат 0:0. „Ракетата“ на чаханоглу во 44.минута му донесе предност на Интер. Лидерот ја дуплираше предноста по прекрасната соло акција на Барела во 62.минута, а точка на …

Continue Reading

Рекетот со кој Ѓоковиќ го освои првиот трофеј на РГ продаден за преку 100.000 долари

Извесна Аби Доерти заработи повеќе од 100.000 долари од продажбата на рекотот со кој Новак Ѓоковиќ ја освои својата прва титула на Ролан Гарос. Ѓоковиќ, во 2016 година, во финалето со 3:1 во сетови го победи Енди Мареј. Аукцијата ја одржа СЦП, специјализирана за спортски сувенири. Светските медиуми пишуваат дека, рекетот на Ѓоковиќ го привлече интересот на колекционери од целиот …

Continue Reading

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за убиство на велешкиот фризер, Панче Жижовски, кој беше пријавен за исчезнат од 24 ноември. Во скопско Бразда во средата беше пронајден опожарен автомобилот од марката „цитроен“ за кој беше утврдено дека му припаѓа на 74-годишниот велешанец, а денес МВР и …

Continue Reading

Вања е пронајдена мртва

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023, а во околината на Велес е пронајдено и телото на П.Ж.(74) од Велес, кој на 24.11.2023 беше пријавен за исчезнат. Во врска со двата случаи, осомничени …

Continue Reading

Уапсен маж во САД: Се заканувал дека ќе изврши масовен напад на свеченост на компанијата на Илон Маск

Aмериканските власти уапсија маж од Флорида за кој велат дека се заканувал дека ќе изврши масовен напад на гала настан на компанијата„Тесла“ во сопственост на Илон Маск. Американската полиција соопшти дека Рајан Оверем (28) од Орландо, напишал во група на Инстаграм со која разговарал дека планирал да убие луѓе на јавен настан во четврток. Мажот е уапсен во округот Тревис, …

Continue Reading

Тандемот Дибала-Кристенсен за триумф на Рома над Сасуоло

Foto/ EPA Рома ја прекина лошата серија на „Мапеи“ стадионот во Реџо Емилија и по повеќе од пет години успеа да слави во дуелот со Сасусло. Последните четири натпреваро меѓу овое ривали на „Мапеи“ стадионот завршија нерешено. Вечерва Рома со пресврт, откако Сасуоло остана со играч помалку, славеше 2:1. Сасуоло дојде до водство во 25.минута, кога Матеус Хенрике го искористи …

Continue Reading

По Македонија и Србија падна на тестот со знамињата – премиерката на Италија пречекана со унгарски знамиња на улиците

Откако во Македонија, неколкупати странски дипломати беа пречекани со знамиња на други држави, денес Србија направи грешка за време на пречекот на италијанската премиерка, Џорџа Мелони. Како што јавуваат српските медиуми, Мелони која се наоѓа во посета на Белград по пристигнувањето доби букет цвеќе од Вучиќ, а во знак на добредојде на улиците беа поставени знамиња – но не италијански, туку …

Continue Reading

(Видео) Борусија Дортмунд ја прекина неверојатната серија на Баер Леверкузен

Фудбалерите на Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд одиграа нерешено во дерби натпреварот од 13.коло во Бундес лигата. На „Бај Арена“ беше 1:1 на задоволство на Баерн, кој сега има три бода помалку од лидерот Леверкузен, но и натпревар помалку. „Милионерите“ ја прекинаа неверојатната серија на Баер од 14 последователни победи во сите натпреварувања, сепак тимот на Чаби Алонсо се уште …

Continue Reading

Италијанскaта премиерка во Белград: Италија ќе биде со Србија на патот кон Европа

Италија ќе продолжи да биде меѓу првите земји кои се залагаат за проширување на Европската Унија и ќе ја поддржува Србија на нејзиниот пат кон Европа, изјави во Белград италијанската премиерка, Џорџа Мелони. Претседателката на италијанската влада денеска пристигна во прва официјална посета на Србија откако е на функцијата, а српскиот претседател Александар Вучиќ ја пречека со највисоки државни почести. …

Continue Reading