Средовечна жена од Валандово го нападнала сопругот, полицијата ја приведе

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР.  

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Охриѓанец заврши во полицијата поради сомнеж дека со автомобилот удрил во сограѓанин по расправија

Со охриѓанец бил извршен службен разговор во текот на вчерашниот ден поради сомнеж дека со автомобилот намерно удрил во сограѓанин. Од МВР велат дека се работи за 45-годишен маж од Охрид за кој постои сомнеж дека во градот, по претходно недоразбирање, со неговото возило го удрил Д.Т.(22) . По документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Continue Reading

Во Словенија на места снег од речиси два метра, делови од Европа зафатени од снежна бура

Снежното невреме и денеска предизвикува проблеми низ Европа. Обилниот снег на северот на Англија ги принуди возачите да останат во своите автомобили во текот на ноќта, а повеќе од 2.500 домаќинства останаа без струја. Камиони останаа заглавени во снегот, блокирајќи ги автопатиштата и многу возачи мораа да најдат сместување на нивната рута или да спијат во своите возила, пренесува АП. …

Continue Reading

(Видео) Голманот Фалконе херој на Лече, избори пенал за реми во 100. минута

Фудбалерите на Лече и Болоња одиграа крајно возбудливи 1:1 во натпреварот од 14. коло на Серија А. Ова беше дуел на екипи кои најчесто ремизираат во Серија А од почетокот на сезоната. Лече и Болоња имаат по седум нерешени натпревари. Натпреварот на стадионот „Виа дел Маре“ траеше 101 минута и во претпоследната минута од судиското надополнување домашните од пенал дојдоа …

Continue Reading

Столтенберг: Треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се непредвидливи и дека сојузниците треба да се подготват и за лоши вести од Украина, но поддршката треба да продолжи. Столтенберг во интервју за германската телевизија АРД, одговарајќи на прашањето дали стравува дека ситуацијата во Украина ќе се влоши во иднина, рече дека војните се одвиваат етапно, но дека e неопходна …

Continue Reading

ЕСМ реагира на обвинувањата: Николоски изнесе парцијални и паушални податоци

АД ЕСМ ги осудува инсинуациите што денес во јавноста ги пласира потпретседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, изнесувајќи, како што наведуваат, парцијални и паушални податоци во јавноста од документ кој е јавно достапен. Од ЕСМ појаснуваат дека јавната набавка за услуга од Ангажирање на помошна механизација за потребите на рударската оператива во ПЕ Рудници, РЕК Битола, Булдозер – газеничар со снага …

Continue Reading

„Лилит“ – театарски перформанс во КСП Центар-Јадро

Утре, понеделник (04.12.2023), со почеток во 20:00 часот, во Културно-социјален простор Центар-Јадро ќе се одржи премиерната изведба на театарскиот перформанс “Лилит” „Лилит“ е првата фаза од театарското истражување насловено „Notebook of Silence“, соработка помеѓу актерката Јасмина Билаловиќ, композиторот Алесандро Ола (Италија/Шпанија), и драматургот Јелена Вуксановиќ (Србија). Проектот е замислен во различни фази кои оживуваат, во различни контексти, простори и кои …

Continue Reading

Додик: Ако победи Трамп, би прогласил независност

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека верува во независноста на Република Српска и дека тоа ќе мора да се случи еден ден. Додик рече дека тој може да биде одговорен за тоа во одредена перспектива. „Кога Доналд Трамп победи во Америка, имав намера да прогласам независност на Република Српска, но тогаш некои луѓе околу мене се исплашија и …

Continue Reading

Кличко го нападна Зеленски: Тој сега плаќа за грешките што ги направи

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, го нападна украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во интервју за швајцарски весник, кое привлече големо внимание во Русија и Украина. „Луѓето прашуваат зошто не се подготвивме подобро за оваа војна, зошто Зеленски до крај негираше дека тоа ќе се случи“, рече Кличко во интервју за 20 минути емитувано во саботата. „Има премногу информации кои не одговараат …

Continue Reading