Зеленски призна: Офанзивата не ја постигна целта, но имаме решение од кое најмногу се плашат Русите

Зеленски-призна-Офанзивата-не-ја-постигна-целта-но-имаме-решение.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗеленски неуспесите ги припишува на недостаток на оружје од сојузниците, недостаток на обука и поддршка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна неколку тешки вистини во интервју за „АП“.

Пред се’, дека почетокот на зимата означува нова фаза од војната со Русија – која трае 21 месец – и дека зимата ќе влијае не само на борбата на првата линија, туку и на цивилите во градовите и селата, како и на житото. извозот. Тој призна и дека летната контраофанзива не ги постигнала посакуваните резултати бидејќи Украина не го добила очекуваното оружје од сојузниците. Накратко, според Зеленски, војната нема да заврши толку брзо.

„Имаме нова фаза од војната и тоа е факт. Зимата како целина претставува нова фаза од војната“, рече Зеленски во интервју за „Асошиетед прес“.

Повеќето аналитичари се согласија дека летната контраофанзива е пропуштена шанса и сега Украина се соочува со долготрајна војна. Според некои проценки, Украина вратила половина од територијата што Русија ја окупираше на почетокот на годината. Но, тие не успеаја во својата стратешка цел да ги поделат руските сили на два дела, изолирајќи ги Херсон, Запорожје и Крим од Луганск, Доњецк и Харков.

Зеленски ги припишува овие неуспеси на недостатокот на оружје од сојузниците, недостатокот на обука и поддршка, но „Фајненшл Тајмс“ неодамна напиша дека скромните резултати на бојното поле најверојатно се резултат на несогласувањата меѓу Украина и одредени западни претставници околу воената стратегија, како и несогласувањата во самата украинска армија.

Зеленски додаде дека, и покрај неуспесите, Украина нема да се откаже, дека е задоволен од отпорот што земјата им го нуди на Русите.

„Видете, не се повлекуваме, јас сум задоволен. Но губиме луѓе и не можам да бидам задоволен со тоа. Не го добивме целиот посакуван арсенал на оружје“, рече тој.

Зеленски во интервјуто ја изрази и својата загриженост дека војната меѓу Израел и Хамас ќе го засени конфликтот во Украина и ќе ја доведе во прашање воената помош на Западот, кој, заедно со ограничените ресурси, сега има и некои други политички агенди.

„Веќе можеме да ги видиме последиците од пренасочувањето (вниманието) на меѓународната заедница поради трагедијата на Блискиот Исток“, рече тој. Ова не го препознаваат само слепите“.

Зеленски смета дека покрај борбата на теренот треба да се води и борбата за вниманието на светот.

„Не смееме да дозволиме луѓето да заборават на војната“, вели тој.

Како што се очекуваше, промената на фокусот на војната на Блискиот Исток може да доведе до помала економска и воена помош за неговата земја. Покрај тоа, за Зеленски постои и страв дека американските избори во 2024 година повторно ќе го доведат Доналд Трамп на власт, што би ја поткопало американската поддршка за Украина. Коментирајќи дека американскиот претседател Џо Бајден се соочува со скептицизам во САД поради неговата силна поддршка за Киев, Зеленски призна дека се плаши од изборите: „Изборите секогаш се шок и тоа е сосема разбирливо“.

Имено, неколку десетици милијарди долари западна воена помош веќе се одлеани во Украина, пишува „АП“. Но, тоа не го донесе очекуваниот развој на настаните. Некои украински официјални лица се загрижени дали понатамошната американска помош ќе биде толку дарежлива.

„Сакавме побрзи резултати. Од таа перспектива, за жал, не ги постигнавме посакуваните резултати. И тоа е факт. Нема доволно сила за побрзо да ги постигнеме посакуваните резултати. Но, тоа не значи дека треба да се откажеме, дека мора да се предадеме“, рече Зеленски.

Тој додаде дека има некои позитивни исходи во последните неколку месеци. Украина успеала да постигне важни територијални придобивки, моќта на Московската Црноморска флота е намалена по украинските напади кои ја пробија противвоздушната одбрана и го погодија нејзиното седиште во окупираниот Крим. Конечно, сè уште функционира привремениот коридор за жито што го воспостави Киев по повлекувањето на Русија од воениот договор.

Зеленски вели дека е фокусиран на следната фаза од војната – зајакнување на домашното производство на оружје.

„Ова е излезот. Ништо не ја плаши Русија повеќе од воено самодоволна Украина“, вели тој.

Иако значителен дел од украинскиот буџет е веќе посветен на производството на оружје, тоа не е ни приближно доволно за да се сврти текот на војната. Кога Зеленски последен пат се сретна со претседателот Бајден, членовите на Конгресот и други високи американски функционери, тој упати итен апел до нив: дајте евтини заеми на Украина и дозволи за производство на американско оружје.

„Дајте ни шанса и ќе изградиме“, рече тој. „Колку и да е потребно многу труд и време, ние ќе го направиме тоа и ќе го направиме тоа многу брзо.

Во исто време, рускиот претседател Владимир Путин спроведува стратегија на исцрпување. И Русија се надеваше на брз колапс на украинските сили кога изврши инвазија во февруари 2022 година, но тоа не се случи.

Зимата, се разбира, им носи познати проблеми на војниците: ниски температури, празни полиња кои ги оставаат изложени, а постои и закана од руски воздушни напади врз градови со енергетска инфраструктура и цивили. Во исто време, резервите на муниција се при крај.

„Затоа е тешка зимската војна“, заклучи Зеленски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK