САД: Ќе продолжиме да притискаме за прекин на огнот и ослободување на заложниците

САД-Ќе-продолжиме-да-притискаме-за-прекин-на-огнот-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАдминистрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе вложи максимални напори за да обезбеди ослободување на заложниците што ги држеше Хамас во Газа, вклучително и американски државјани кои се водат за исчезнати, изјави висок претставник на администрацијата по прекинот на разговорите во Катар.

Белата куќа објави дека една Американка и седум мажи се исчезнати по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Досега, четворица Американци се ослободени од почетокот на војната: 4-годишната Абигејл Едан на 26 ноември; Лиат Беинин 29 ноември; и Џудит Таи Раанан и нејзината 17-годишна ќерка Натали Раанан, на 20 октомври.

„Одговорност на Хамас е да ги исполни условите од договорот и да ги ослободи овие млади жени без одлагање“, рече претставникот. Одбивањето не само што ги прекршува условите од договорот првично постигнат од Израел и Хамас, туку е „целосно неприфатливо“ со оглед на „веродостојните наводи за сексуално насилство поврзани со Хамас и злосторствата од 7 октомври“, додаде тој.

Си-Ен-Ен објави дека израелската полиција користи форензички докази, видео снимки и изјави на сведоци и сослушува осомничени за да ги документира случаите на силување во време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. Жените и девојчињата фатени во дивеењето биле сексуално малтретирани, но и физички измачувани и убиени, велат очевидци на настанот.

Полицискиот надзорник Дуди Кац рече дека полицајците собрале повеќе од 1.000 изјави и повеќе од 60.000 видео клипови поврзани со нападите, кои вклучуваат изјави од луѓе кои пријавиле дека виделе жени како ги силуваат. Тој додаде дека истражителите немаат сведоштва од прва рака и не е јасно дали некоја жртва на силување преживеала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK