„Ќе биде запаметен како херој“: Хуманитарниот работник кој беше убиен во израелскиот напад е поранешен британски војник кој служел во БиХ

фф.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏејмс Кирби (47) од Бристол беше еден од тројцата британски хуманитарни работници убиени во израелскиот напад во понеделникот. Членовите на неговото семејство изјавија за Би-Би-Си дека се „целосно скршени“ и се потсетија на неговата воена вмешаност во Босна и Херцеговина и Авганистан.

Вкупно загинаа седум работници на Светската централна кујна (WCK). Тие патувале со конвој кој претходно истоварил повеќе од 100 тони многу потребна храна. Сите три возила во конвојот беа погодени од израелски воздушен напад додека излегуваа од складиште во Деир ал Балах, јужно од градот Газа.

Семејството на Кирби рече дека тој, заедно со другите, „ќе биде запаметен како херој“.

„Џејмс го загуби животот обидувајќи се да спаси други, никогаш нема да ја знае празнината што ја остави, нашето семејство никогаш нема да биде исто“, изјавија тие за Би-Би-Си.

„Џејмс ги сфати опасностите од заминувањето во Газа, црпејќи го своето искуство во британските вооружени сили, каде што храбро служеше во Босна и Авганистан“, објаснува неговото семејство.

„И покрај ризиците, неговата сочувствителна природа го натера да им понуди помош на оние на кои им е многу потребна“, додаваат тие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK