Фиго: Манчестер сити и Баерн фаворити за титулата во ЛШ

– Прославениот португалски фудбалски репрезентативец Луис Фиго изјави денеска дека Манчестер сити и Баерн Минхен се главни фаворити за освојување на Лигата на шампиони (ЛШ) оваа сезона. „Ќе мораат да се борат со Реал Мадрид, но, моите фаворити се Манчестер сити и Баерн. Интер можеби има премногу комплицирана ситуација“, оцени Фиго во изјава за шпанскиот весник „Марка“. Фиго, кој во …

Continue Reading

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер јунајтед

– Шпанскиот чувар на мрежата на Манчестер јунајтед, Давид де Хеа, одби да ја продолжи соработката со клубот од „Олд Трафорд“, пренесуваат денеска медиумите во Шпанија. Тренерот Ерик тен Хаг е задоволен од настапите на 32-годишниот Де Хеа оваа сезона и побарал од клупското раководство продолжување на договорот, но Шпанецот ја одбил понудата да потпише нов договор која вклучувала намалување …

Continue Reading

ФИА забрани качување на заштитната ограда по завршување на трките во Ф1

– Раководството на Формула 1 пред претстојната Голема награда на Австралија им се закани со казни на сите тимови доколку член на клупскиот персонал се качи на заштитната ограда за време на прославата по завршување на трката. Британските медиуми објавија денеска дека со овој чекор се става крај на долгогодишната традиција тимскиот персонал да ги отпоздравува своите возачи во моментот …

Continue Reading

Мбапе најплатен фудбалер во француското првенство

– Килијан Мбапе е најдобро платен фудбалер во француската Лига 1 и еден од најплатените спортисти во светски рамки, со шест милиони евра бруто приход месечно, објави денеска спортскиот весник „Л‘ Екип“. Мбапе, кој со Франција ја освои титулата светски првак во 2018 година, е меѓу Топ 3 најплатени фудбалери, заедно со неговите соиграчи од ПСЖ, Бразилецот Нејмар (3.675 милиони евра) и Аргентинецот Лионел Меси …

Continue Reading

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

– Пилотот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо го сподели своето мислење за изгледите на тимот на претстојната трка од Формула 1 шампионатот. – Заминуваме за Австралија во одлично расположение по две последователни пласмани на подиумот и со нетрпение очекуваме да го надградиме нашиот успех овој викенд. Досега нашиот болид одлично се покажа на две патеки кои се сосема различни по …

Continue Reading

Сакраменто по пауза од 17 години избори учество во НБА плејофот

– Екипата на Сакраменто кингс обезбеди место во разигрување за титулата откако ноќеска го победи Портланд со 120:80. „Кралевите“ ќе влезат во плејофот на НБА-лигата за прв пат од 2006 година. Пред 17 години Сакраменто во осминафиналето беше елиминиран од Сан Антонио со 4:2. Тимот не играше во плеј-офот 16 сезони по ред и тоа е негативен рекорд меѓу сите …

Continue Reading

Арсенал му нуди на Реал 30 милиони евра за Дијаз

– Челниците на Арсенал се заинтересирани за фудбалерот на мадридски Реал, Браим Дијаз, кој настапува како позајмен играч во калчолигашот Милан, јавија денеска италијанските медиуми. Според истите извори, повремениот шпански репрезентативец не е во плановите на Реал, а лондонски Арсенал за услугите на Дијаз е подготвен да плати 30 милиони евра. Дијаз досега сезонава одигра 31 натпревар за Милан и …

Continue Reading

Винисиус одби да ја носи легендарната „седумка“ на Реал

– Фудбалерот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, ја одби понудата од следната сезона да го носи дресот со бројот седум, во кој во минатото настапуваа легендарни играчи на Кралскиот клуб. Винисиус сака да продолжи да настапува во дресот со бројот 20, кој го носи од почетокот на својата кариера. Телевизиската мрежа ЕСПН јави дека раководството на мадридскиот гигант му предложило …

Continue Reading

На ирски фудбалски репрезентативец дијагностициран аутизам

– Ирскиот фудбалски репрезентативец и играч за врска на англискиот второлигаш Виган, 33-годишниот Џејмс МекКлин, објави дека му е дијагностициран аутизам. МекКлин ја откри дијагнозата во вторникот во објава на Инстаграм за време на Светската недела на аутизам, додавајќи оти побарал лекарска проценка нанарушување на спектарот на аутизам (ASD), откако заедно со сопругата Ерин препознале дека споделува некои особини со …

Continue Reading

Халанд под истрага на англиската полиција

– Англиската полиција потврди денеска дека истражува наводен инцидент, кој го предизвикал фудбалерот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледа како норвешкиот репрезентативец користи мобилен телефон додека управува со автомобил, јави „Скај спорт“. Полицијата наведе дека е запозната со фотографиите на кои се наоѓа голгетерот на Манчестер сити. Според британските медиуми, …

Continue Reading