Мицкоски: Не треба да се поставуваат бариери и да се дели народот, ниту во Скопје, ниту било каде во Македонија, ние ќе работиме за народот секаде

Многу другари имав јас од тука и се уште имам луѓе со кои сме другари, и Македонци, и Албанци, Турци, Бошњаци. Многу луѓе кои во војска сме биле заедно се од овој дел на градот, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот интервју за Ора 24. Мицкоски нагласи дека не треба да се поставуваат бариери ниту поделби не само …

Continue Reading

Мицкоски: Неуспешни и криминални политичарите во минатото и сега сакаат да ги злоупотребуваат меѓуетничките односи, тоа веќе нема да може

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето интервју за Ора 24 запрашан дали треба да се зборува на теми за меѓуетнички односи истакна дека во минатото голем број на политичари сакајќи да го сокријат криминалот, неспобноста и неможноста да испорачаат резултати се занимавале со етнички теми. -Мислам дека тоа беше многу пати злоупотребувано во минатато. Сакајќи да го скријат криминалот …

Continue Reading

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

„Во име на Политичката партија Левица, изразувам сочувство до народот на Исламската Република Иран за трагичната загуба на претседателот Ебрахим Раиси, министерот за надворешни работи, Амир Абдолахјан, како и придружната делегација во неодамнешната хеликоптерска несреќа. Претседателот Раиси и министерот за надворешни работи, Абдолахјан, не беа само ценети лидери, туку тие го посветија својот живот да му служат на иранскиот народ …

Continue Reading

(Видео) Лефков: Георгиев и Мемети, се дел од правосуден октопод, кои наместо да гонат криминал, се занимавале со криминал

Апсењето на врховниот судија Наке Георгиев за земање на мито од 10 илјади евра е само уште една потврда дека Македонија со власта на СДС и ДУИ ниту била правна држава, а уште помалку европска. Судијата кој целата своја судиска кариера и унапредување ја добива во време на владеењето на СДС, вчера беше фатен на дело како земал поткуп во …

Continue Reading

Тошковски во посета на Секторот за компјутерски криминал и Одделот за прекршоци: во фокусот, задржување на постојниот и привлекување на нов кадар

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денес оствари работни посети во Секторот за компјутерски криминал и Одделот за прекршоци каде одржа работни состаноци со раководствата на овие организациски единици на министерството. Секторот за компјутерски криминал има специфичен делокруг на работа и постапува по неколку кривични дела како што се загрозување на сигурноста по пат на информатички систем, злоупотреба на лични …

Continue Reading

ЗНМ: Осуда за обидот за цензура од страна на директорката на Клиниката за Токсикологија

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува обидот за цензура и ограничување на правото на говор од страна на Бесија Иљази, организациски директор на Клиниката за Токсикологија во Скопје. Според денешната пријава од членови на ЗНМ, на влезот на Клиниката за Токсикологија во Скопје јавно била истакната наредба со која се забранува на вработените да имаат контакти со новинари …

Continue Reading

Сајкоски по земањето на уверенијата од ДИК: До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада

Денес по покана на Државната изборна комисија ги подигнавме мандатите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивните уверенија. Со добивањето на уверенијата, до 28 мај очекуваме да се формира Собранието на Република Македонија, до средината на јуни очекуваме да ја имаме и новата влада во Република Македонија, рече Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. „Сакам да изразам огромна благодарност до граѓаните …

Continue Reading

Османи изрази задоволство за донесената одлука за отворање на Aмбасада на Казахстан во Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Казахстан во Република Северна Македонија, Сатибалди Буршаков. Министерот Османи изрази задоволство за донесената одлука за отворање на Aмбасада на Казахстан во Скопје, при што беше констатирано дека ваквиот потег ќе придонесе кон продлабочување на односите меѓу двете земји. Соговорниците …

Continue Reading

Сиљановска доби честитка од кралот Чарлс

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју Лосон. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што претседателката Сиљановска Давкова истакна дека нашата држава придава особено значење на развојот на пријателските односи и соработката со Обединетото Кралство, вклучувајќи го сојузништвото во НАТО алијансата. Претседателката …

Continue Reading