Прес-конференција на Македонски концепт за Проверка на имотната состојба на политичарите - МИА
Политика

Македонски концепт во целост го прифаќа и поддржува “Македонскиот манифест” на МПЦ- ОА, МАНУ и УКИМ!

Македонски концепт со особена радост и општо задоволство ја дочека информацијата дека конечно Македонската академија на науките и уметностите, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје подготвија меморандум […]

Глас за Македонија бара повторно пребројување на гласовите и вештачење на неважечките ливчиња - МИА
Политика

ГЛАС ЗА МАКЕДОНИЈА: Поддршка на Македонскиот манифест на МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ

ГЛАС ЗА МАКЕДОНИЈА Нашата црвена линија се науката, традицијата, културната меморија Во тој смисол, Глас за Македонија дава целосна поддршка на “Македонскиот манифест“ на МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ.  Нашите црвени линии во спорот со Република […]

Пендаровски: Решението на политички и историски спорови, не лежи во идеологиите од 19-от век - МИА
Македонија

Пендаровски на сесија на ОН: Пандемијата бара системски одговор, заедно да работиме на издржливи здравствени системи

– Пандемијата како системска закана бара системски одговор. Треба заедно да продолжиме да работиме во создавањето на издржливи, добро управувани, одговорни, отчетни здравствени системи кои им служат на граѓаните, порача претседателот Стево Пендаровски на специјалната сесија на Генералното собрание на […]

ВМРО-ДПМНЕ: Мислењата на Венецијанската комисија за СДСМ важат во зависност од тоа како ним им одговара - МИА
Опозиција

Пикот на короната не поминува исто како и неспособноста на Заев и Филипче која значи смрт за народот

Пикот на короната не поминува исто како и неспособноста на Заев и Филипче која значи смрт за народот, и неодговорноста на власта ги чини граѓаните здравје и животи. Во последното деноноќие Македонија бележи нов црн […]

Македонија

Историчарите продолжуваат со напорите за приближување на ставовите, Скопје порачува дека ќе ќе разговара со Софија и покрај ветото

– Додека трае дводневната средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, властите во Скопје со пораки дека разговорите со Бугарија ќе продолжат и покрај најавеното бугарско вето за старт на преговорите за […]

Македонија

Филипче на состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19, благ пад на новозаразените

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе има работен состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19 преку КОВАКС механизмот, кој обезбедува глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефективни вакцини, потврдени и регулирани […]

Прес-конференција на вицепремиерот Битиќи и министерката Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет (ВО ЖИВО) - МИА
Власт

Вицепремиерот Битиќи во посета на компанијата АСП ПАК во Охрид

– Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ќе ја  посети компанијата АСП-ПАК во Охрид. Предвидено е по посетата вицепремиерот Битиќи да даде изјава […]

Намалени површините засеани со тутун во Струмичко - МИА
Македонија

Тутунарите и откупувачите на средба со министерот Хоџа

– Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи работен состанок со тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. На средбата, како што најави вчера заменик-министерот Трајан Димковски, ќе се разговара за ситуацијата со […]

Опозиција

Николоски: Ова што и се случува на Македонија со Бугарија е само последица на криминалот и корупцијата на Зоран Заев и не испорачувањето на реформи

Вечерва за “Инфомакс” потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во однос на договорот со Бугарија изјави дека мора да се навратиме наназад и да се запрашаме каков договор потпишаа Заев и Димитров. Тие потпишаа катастрофален договор. -Јас бев […]

Опозиција

Андоновска: Главниот виновник за поразителните бројки од заболени и починати е Венко Филипче

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за моменталната здравствена ситуација во државата, како и за проблемите кои ги […]