Македонија

Странски студенти дел од Еразмус програмата на Штипскиот универзитет

– Четириесет студенти од различни европски универзитети од денеска ќе ја следат редовната настава на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Студентите се дел од Еразмус програмата и доаѓаат од Франција, Шпанија, Португалија, Полска, Словачка, Хрватска и […]

No Picture
Македонија

Прва Детска олимпијада во општина Бутел

– Во општина Бутел денеска се одржа првата Детска олимпијада за дечињата од градинките на нејзина територија. Детските спортски игри се оджаа по повод „Неделата на детето“, но и во пресрет на патрониот празник на […]

Македонија

Повеќе од еден тон нафта украдени од товарни возила во Кавадарци и Росоман

– Повеќе од еден тон нафта се украдени од товарни возила и градежни машини во Кавадарци и Росоман, за МИА потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Вчера во Полициската станица во Кавадарци се […]

Култура

Вечерва почнува фестивалот „Албански театар во Македонија“

– Во Центарот за култура во Дебар, вечерва почнува 17-то издание на фестивалот „Албански театар во Македонија“. Пред дебарската публика ќе се претстават тетари од Скопје Тетово, Прешево, Ѓирокастро и Гњилане. – Годинава имаме побогата […]

Македонија

Општина Аеродром се вклучи во одбележувањето на Денот на европска соработка

– Општина Аеродром се вклучи во одбележувањето на Денот на европска соработка преку настани организирани од Центарот за климатски промени и Министерството за животна средина и просторно планирање. Како што информира општина Аеродром, петтооделенци од училиштето […]

Култура

Серија концерти на пијано на „Интерфест Битола 2018“

– Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест Битола 2018“ вечер и викендов, продолжува со серија концерти на пијано. Вечер со сала на клавирите ќе настапат дуо пијано од Македонија, Катерина Гелебешева-Костадиновска и Зоран Пехчевски, кои на […]

Македонија

Делегација од општина Kрива Паланка во посета на Бор, Србија

 – Делегација од општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Борјанчо Мицевски, на покана на грдоначалникот на Бор, Александар Миликиќ, присуствуваше на свеченоста  по повод одбележување на 3 октомври, ден на градот Бор. – На главната свеченост и Свечената академија, покрај […]

Македонија

Замена на азбестни цевки на три улици кај поранешен Монопол во Куманово

– Општина Куманово одвои околу 20 милиони денари за замена на посточеките азбестни цевки од водоводната мрежа со нови, поставување на асфалт и изградба на тротоари за улиците „4 јули“, „Србо Томовиќ“ и „Страшко Арсов“ во […]

Бизнис

Саем за вработување и Пазар на идеи во Охрид

– Општина Охрид заедно со Друштвото за производство, трговија и услуги О3 Инвест Скопје денеска организира Саем за вработување и Пазар на идеи. Настанот на едно место ќе ги собере работодавачите и професионалците од различни сектори со […]

Македонија

Детска олимпијада во Бутел

– По повод „Неделата на детето“, во спортскиот балон до ЈУ Детска градинка „11 Октомври“ и ОУ „Петар Здравковски Пенко“ во Скопје Север денеска ќе се одржи Детска олимпијада за децата од градинката. Олимпијадата на […]