Топ три брзи и вкусни појадоци пред работниот ден

Појадокот е најважниот оброк во денот, затоа што делува како гориво за нашиот организам. Наутро, кога се будиме, на телото му е потребна храна која што ќе му даде доволна енергија и хранливи материи потребни за оптимално функционирање. Во летниот период со високи температури, особено е важно оброкот наутро да биде лесен и здрав, богат со нутриенти, што ќе ја …

Continue Reading

Рецепт со кој „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат

 „Принцес-крофните“ се обожавани од многумина, но при подготовката, тие не секогаш успеваат… Следува рецепт – малку поинаков од класичниот, но подеднакво вкусен, со кој што „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат. Потребни состојки: 200 мл вода, пет лажици брашно, две лажици масло, три јајца, шеќер во прав за посипување и за полнење – една кесичка шлаг-крем. Начин на подготовка: Се истура вода …

Continue Reading

Подготовка на брзи и лесни енергетски залчиња

Сите знаеме дека благите „награди“ во текот на денот ни ја подобруваат енергија и тоа е доволна причина да се обидеме самите да си подготвиме нешто што ќе претставува здрава замена за чоколадите и ќе го обожуваме. Oвој вкусен рецепт што ќе го споделиме содржи оризови галети, банана, мед и путер од кикирики кои го прават да биде нутритивно и …

Continue Reading

Зошто се става парче магдонос на врвот од јадењето?

Во ресторан, пред послужувањето, готвачите честопати ставаат парче магдонос на врвот од јадењето. Зошто е тоа така? Освежувањето на здивот со грицкање свеж магдонос датира од времето на Старите Римјани. Тоа е, веројатно, една од причините поради којашто настанал овој обичај ширум светот. Друга причина е украсувањето на јадењето, што наводно потекнува од древните месарници каде што се ставало магдонос …

Continue Reading