–>

Локации каде оваа година се забележани опасни ајкули

ајкули
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Ајкулите се страв и трепет кај речиси секој пливач во морето. Иако нивните напади врз луѓето се ретки, дополнителната претпазливост не е на одмет.

Повеќето луѓе одат на заслужен одмор во лето. Некои избираат соседна земја за одмор, додека други претпочитаат да се релаксираат на пооддалечени и егзотични дестинации.

Некои локации, сепак, кријат одредени опасности, вклучително и ајкули, кои во минатото предизвикаа да умрат многу капачи, пишува Метрополитен.

Оваа година, неколку ајкули беа забележани во близина на одморалиштата ширум светот, што соодветно ги преплаши луѓето што случајно се нашле во нивна близина.

Египет
На почетокот на јуни ајкула нападна и уби 23-годишен Русин во Египет. Тоа се случило на само 30 метри од брегот. Животното прво му ја одгризало ногата, а потоа го влечело под вода. Трагедијата се случила во Хургада, недалеку од Дрим Бич.

Хрватска
Хрватскиот институт на 21 јуни доби предупредувачки повици за ајкула на брегот на Сунчана увала на Лошињ. Нив ги повикале многумина кои забележале дека во Сунчана Увала на Лошињ маж се обидел со јаже да фати ајкула за опашката.

Од гореспоменатиот институт ги уверувале дека не се работи за насилство врз ајкулата, туку дека човек се обидува да ја спаси. Станува збор за ајкула која и покрај бројните обиди да се врати на отворено море, неколку пати се насукала на плажата. Човекот всушност успеал да го извлече животното во морето со помош на чамец, надевајќи се дека тоа ќе остане таму.

Тоа беше сина ајкула, позната и како сина ајкула, која обично се наоѓа во длабоките води и е загрозен вид. Овие ајкули одвреме-навреме скршнуваат блиску до брегот.

Република Јужна Африка
На крајот на мај во Јужноафриканската Република беа снимени неколку големи бели ајкули како го ловат својот плен со остри заби.

Јужноафриканската Република е инаку позната како земја во која нападите на ајкули навистина не се изненадување. Плажата во близина на која беа забележани има репутација на најопасна плажа во светот.

Грција
На крајот на јуни беше забележана ајкула на околу три километри од брегот на островот Закинтос. Снимен е од бродот додека мирно пливал во негова близина.

Видеото привлече големо внимание, бидејќи идиличниот грчки остров многумина го избираат за летна дестинација. Надлежните ги уверија туристите дека нема за што да се грижат.

Тоа беше ајкула позната и како сина птица или бонито. Може да биде долг и до четири метри.

Деновиве во близина на островот Серифос беше забележана и ајкула.

Шпанија
Ајкулата е забележана од дига на островот Аруса во галициската провинција Понтеведра, дом на прекрасни бели песочни плажи и мали заливи популарни кај туристите и локалното население.

Овој пат е забележана сина ајкула која ретко каснува луѓе, но во минатото била вклучена во неколку фатални напади.

Спасувачите свиреа за да ги предупредат мештаните и туристите за опасноста во морето и ги повикаа што поскоро да се повлечат на копното. Една од жените наводно имала напад на паника кога сфатила дека покрај неа има ајкула.

Бахамите
Одморот на една американска туристка на Бахамите се претворил во ноќна мора во средината на јуни кога ја изгубила ногата по напад на ајкула.

Жената нуркала во близина на плажата Таино. Таа била на скалата за да се качи во чамецот кога ајкулата ја нападнала. Насекаде имаше крв, изјави таа за Газета од болничкиот кревет во Мајами. Лекарите морале да и ја ампутираат ногата поради обемот на повредата и големиот ризик од инфекција.

Бахамите се карипскиот остров со најмногу напади на ајкули. Најмалку 32 напади на ајкули се регистрирани на Бахамите од 1749 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK