Опозиција

Арсовски: Зошто СДСМ крие неколку стотици илјади евра за реклами на социјални мрежи и од каде им се?

  СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен грабеж и поткуп на терен. Во извештајот поднесен до ДЗР […]

ВМРО-ДПМНЕ: Потребно е  да изградиме јасни и цврсти национални позиции по клучните прашања. - МИА
Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже кои се партиите од новото мнозинство

7 август 2020 Реакција на соопштение на СДСМ Наместо досадни и стерилни соопштенија за себехрабрење бидејќи СДСМ трет ден тврди дека има мнозинство јавно ги повикуваме да кажат кои се партиите од ново мнозинство, која […]

Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Насер Зибери од ДУИ - МИА
Власт

СДСМ: Преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат на стабилно мнозинство во Парламентот

Скопје, 7 август 2020 () –  Водиме сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за формирање Влада со нов четиригодишен полн мандат, поддржана од стабилно мнозинство во […]

Османи: Почнаа разговорите СДСМ-ДУИ, не исклучуваме разговори и со други партии - МИА
Власт

Османи: Почнаа разговорите СДСМ-ДУИ, не исклучуваме разговори и со други партии

Скопје, 6 август 2020 () – Бујар Османи, вицепремиер и портпарол од ДУИ вели дека за формирање влада ќе разговараат со сите партии. Најпрво, вели разговараме со нашите сегашни коалициски партнери СДСМ, но не ја […]

Опозиција

Вељаноски: Првиот случај на конституирано Собрание без избор на спикер беше во 2006 година

Скопје, 6 август 2020 () – Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски реагира на вчерашната изјава од Кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски околу конституирањето на Парламентот и посочува дека прв случај кога иако […]

Опозиција

Арсовски: Еве јавно нека објават СДСМ со кого “се ќердосаа” и имаат парламентарно мнозинство

Гледам СДСМ и Заев викаат дека имале мнозинство, а пак од друга страна тоа не го потврдуваат другите политички партии. Еве јавно нека објават СДСМ со кого “се ќердосаа” и имаат парламентарно мнозинство, кои се […]

СДСМ апелира да се почитуваат препораките за заштита на здравјето на граѓаните - МИА
Власт

СДСМ: Борба со криминалот и корупцијата на сите нивоа – приоритет во преговорите за новата влада

Скопје, 6 август 2020 () – СДСМ води сериозни преговори за формирање влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во Парламентот, на која еден од главните приоритети ќе и биде борбата со криминалот […]

Палмер: САД очекуваат Влада која ќе ја води Северна Македонија напред кон ЕУ - МИА
Парламентарни избори 2020

Палмер: САД очекуваат Влада која ќе ја води Северна Македонија напред кон ЕУ

Вашингтон, 6 август 2020 () – САД очекуваат добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија, рече специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Метју Палмер, кој учествуваше на виртуелен брифинг на […]

Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада - МИА
Вести

Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада

Скопје, 1 август 2020 () – Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во вторник на пладне под посебни протоколи поради коронавирусот и во друга собраниска сала – Голема купола. Седницата ќе се […]

Спасовски: Очекувам наскоро да се формира Влада, нема нови избори - МИА
Парламентарни избори 2020

Спасовски: Очекувам наскоро да се формира Влада, нема нови избори

Скопје, 31 јули 2020 () – Премиерот и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски очекува наскоро да биде формирана новата Влада од страна на СДСМ. Ги оценува како небулозни обвинувањата од страна на опозицијата за купување […]